Klientët bëjnë thirrje për të 'anulluar' Amazon Prime pas rritjeve të reja të çmimeve - Business Magazine Albania

Klientët bëjnë thirrje për të ‘anulluar’ Amazon Prime pas rritjeve të reja të çmimeve

Amazon Prime

Lajm i keq për blerësit besnikë të Amazon.

Gjiganti i shitjes me pakicë njoftoi se do të rriste çmimet në shërbimet e tij të dashura Prime me 17%, duke përmendur inflacionin dhe nevojën për të kompensuar kostot për shkak të shqetësimeve të lidhura me pandeminë, përkatësisht kostot e punës dhe transportit.

Anëtarësimet vjetore të Prime do të rriten nga 119 dollarë në 139 dollarë, ndërsa abonimet mujore do të rriten nga 12,99 dollarë në 14,99 dollarë, hera e parë që rritjet në shërbim janë zbatuar që nga viti 2018.

Rritjet e reja të çmimeve do të hyjnë në fuqi më 18 shkurt për anëtarët e rinj të Prime dhe pas 25 marsit për anëtarët ekzistues.

Mjafton të thuhet, klientët dhe fansat e Amazon nuk ishin shumë të emocionuar për rritjet e reja, duke u bërë thirrje njerëzve që të “anullonin” shërbimin dhe duke akuzuar themeluesin dhe ish-CEO e Amazon, Jeff Bezos për përdorimin e parave për përfitimin e tij personal.

Lexoni: Kaloni kufijtë me serinë Galaxy Tab S8: Tableti Galaxy më i madh, më i guximshëm dhe më i gjithanshëm ndonjëherë

Aksionet e Amazon u ngritën 17% pas orarit të punës të enjten pasi një raport i fitimeve nga tremujori i katërt i 2021 i kompanisë tregoi sukses mbresëlënës, me shitjet e përgjithshme që u rritën mbi 9% nga e njëjta kohë e vitit të kaluar, duke sjellë të ardhura prej 137.4 miliardë dollarësh.

Gjiganti i shitjes me pakicë në internet nuk është e vetmja kompani që prezanton rritje të afërt të çmimeve për abonentët e rinj dhe të vjetër.

Muajin e kaluar, Netflix njoftoi se do të rriste çmimet midis 1 dhe 2 dollarë për të ndihmuar kompaninë e transmetimit të paguajë për programe të reja për ta mbajtur atë konkurrues me platformat e tjera të transmetimit.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0