Kjo kompani teknologjike ju lejon të shihni përmes mureve

Kjo kompani teknologjike ju lejon të shihni përmes mureve


Kompania Vayyar e përdori pjesëmarrjen në CES* në las Vegas javën e kaluar për të prezantuar një teknologji sensitive 3-D, një risi në imazherinë 3-D që ju lejon të shihni përtej një numri të caktuar materialesh.

Ndërsa mendimi yt i parë mund të jetë një palë syze të teknologjisë së lartë që shikojnë tejpërtej të përdorura për spiunim, kjo teknologji është e dizenjuar për çdo gjë. Në fakt, kompania me bazë në Izrael shpreson t’i përdorë sensorët për të ndihmuar në avancimin e gjërave si për shembull ekzaminimi i kancerit. Me përdorimin e sonsorëve të pamjes doktorrët do të ishin të aftë që jo vetëm të diagnostikonin diçka si kanceri i gjirit, por gjithashtu do të merrnin edhe një pamje të qartë 3-D e pamjes së tumorit, gjë e cila do t’i lejonte të bënin një vendim më të plotë në opsionet e trajtimit.

Për të funksionuar, ai krijon imazhe duke dërguar një sinjal mikrovale me fuqi të ulët, dhë më pas duke përdorur algoritmin përkatës për të krijuar një imazh bazuar në reflekset nga ato sinjale.

Ndërsa mund të jetë një risi në fushën e mjekësisë, teknologjia përdoret gjithashtu edhe për gjëra si vështrimi mespërmes një muri për të parë çështjet strukturore në orgnanizatë, për të vëzhguar vendndodhjen e dikujt dhe shenjat jetësore ndërsa ata ecin në një shtëpi “të zgjuar” ose për monitorimin e ushqimeve. Mundësitë janë të pafundme.

Teknologjia e Vayyar është e mbështetur nga financimi. Në dhjetor ajo shpalli një raund prej 22 milionë $ financim, që u drejtua nga Walden Riverwood, gjithashtu edhe nga ushëheqësi i fushatës së parë të financimit, Battery Ventures. Të tjerë investitorë përfshijnë Amiti Ventures, Israel Cleantech Ventures dhe Bessemer Venture Partners. Kompania aktualisht ka mbledhur një total prej 34 milionë $ dhe planifikon të përsorë raundin më të ri të financimit me kapital për të përshkallëzuar ofertën e saj të ndërmarrjes.

Ndërsa përsa i përket kohës se kur mund të asistojmë hedhjen në treg, kjo varet nga partneriteti që Vayyar është i aftë të gjejë. Kompania po shpreson të gjejë partnerë për të sjellë në treg disa edhe nga shërbimet e tjera në treg, ndërkohë që planifikon në nxjerrjen e një skaneri shtëpiak nën një emër tjetër.

*Shpjegim i CES-E njohur gjithashtu si Consumer Electronics Show, është panair i njohur ndërkombëtarisht për pajisjet elektronike dhe teknologjike, i cili tërheq kompanitë më të mëdhaja dhe profesionistët më të mirë në industri. Shfaqja e përvitshme mbahet në Janar në Las Vegas Convention Center në Las Vegas, Nevada, SHBA. E mbështetur nga Shoqata për Produktet Teknologjike (Consumer Technology Association), jo i hapur për publikun, ai bën një prezantim të hershëm të produkteve dhe lançimeve të produkteve të reja.

 

/Artikulli u shkrua nga Emily Price, Publikuar në Entrepreneur.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0