Kjo është makina elektrike e Audi-t që do të sfidojë Tesla-n - Business Magazine Albania

Kjo është makina elektrike e Audi-t që do të sfidojë Tesla-n


Modelet S dhe X të makinës elektrike Tesla, sollën një revolucion në fushën e automjeteve elektrike, por tashmë pritet që gjigandi amerikan të ketë rivalë kompaninë Audi.

Sipas informacioneve, Audi do të fillojë prodhimin në masë të makinës elektrike, një fuoristradë me tre motorrë elektrik dhe që është e aftë të kryejë 500 kilometra me një karikim të vetëm.

Makina pritet të ketë sistem autopilot, kamerat mund të zëvendësojnë pasqyrat anësore si dhe me shumë mundësi pjesa e brendshme do jetë e mbushur me ekranë me prekje. Modeli elektrik do mund të karikohet plotësisht për vetëm 50 minuta si dhe pritet të ketë aftësinë e karikimit pa kabllo, por duke qëndruar mbi një platformë, “Wireless charging”.

Burimi: lajmifundit.al 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0