Kjo 27-vjeçare la punën e saj ‘pa një plan rezervë’. Tani ajo fiton 10,000 dollarë në muaj duke punuar në Fiverr - Business Magazine Albania

Kjo 27-vjeçare la punën e saj ‘pa një plan rezervë’. Tani ajo fiton 10,000 dollarë në muaj duke punuar në Fiverr

Fiverr

Në vitin 2017, lashë punën time të këshillimit me kohë të plotë në një kompani Fortune 500, ku kisha një pagë vjetore prej rreth 40,000 dollarë. Në moshën 23-vjeçare dhe menjëherë pas kolegjit, nuk kisha asnjë plan rezervë, por e dija se isha e pakënaqur duke punuar 9-me-5 në botën e korporatave dhe kisha nevojë për një ndryshim.

Për fat, kisha kursyer mjaftueshëm para për të kaluar pak kohë për të kuptuar se si mund ta ktheja pasionin tim për shëndetin, fitnesin dhe shkrimin në një karrierë fitimprurëse. U ktheva në shkollë, ku mbarova masterin për nutriciene dhe u certifikova si trajnere personale.

Një vit më vonë, vura re se bota e ndikuesve të fitnesit “Instafamous” po lulëzonte. Më dukej emocionuese, kështu që krijova një llogari në Instagram dhe postova foto të lidhura me fitnesin, së bashku me këshillat e mia për dietën dhe stërvitjen.

Lexoni: Elon Musk i gatshëm për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës së urisë në botë. Do të shesë Tesla dhe do të dhurojë të ardhurat, por me një kusht

Gjashtë muaj më vonë, numri i ndjekësve të mi u rrit në 10,000.

Një ditë, një palestër e njohur boksi m’u afrua. Ata panë postimet e mia në Instagram dhe më pyetën nëse mund të shkruaja disa postime në blog me 500 fjalë për faqen e tyre të internetit se si boksierët mund të përmirësojnë performancën e tyre. Pagesa ishte 25 dollarë për postim.

Përfundova duke shijuar procesin, kështu që vendosa të reklamoj shërbimet e mia si shkrimtare e shëndetit dhe fitnesit në platforma të pavarura si Fiverr. Në fund të fundit, unë jetoja në shtëpi dhe mund t’i përdorja paratë.

Brenda vetëm pak javësh, influencuesit e fitnesit, palestrat, atletët dhe markat e shëndetit filluan të më punësonin. I zgjerova shërbimet e mia në shkrimin e përshkrimeve në Instagram, copyediting dhe shitjen e planeve të fitnesit. Deri në fund të 2019-ës, unë kalova nga fitimi i më pak se 100 dollarë në muaj në më shumë se 10,000 dollarë në muaj.

Largimi nga puna për t’u bërë një shkrimtare e pavarur me kohë të plotë ishte një nga vendimet më të mira që kam marrë ndonjëherë. Më lejoi të ripërcaktoja se çfarë do të thoshte suksesi për mua dhe të jetoja një jetë autentike duke bërë atë që dua më shumë.

Më poshtë janë këshillat e mia më të mira se si të rrisni pasurinë tuaj si një profesionist freelancer:

 1. Dallohuni nga të tjerët

Ndryshe nga shumë freelancers, unë kisha më shumë sesa thjesht një portofol të punës sime. Ajo që më dallonte nga konkurrentët e mi ishte prania e vazhdueshme në Instagram dhe një numër në rritje i ndjekësve. Unë tregova efektivitetin e punës sime duke ndarë metrikat e arritjes dhe angazhimit në platformat e mia të mediave sociale. Dhe megjithëse po merrja gjithnjë e më shumë klientë çdo muaj, vendosa kohën, mendimin dhe kujdesin në çdo projekt. U sigurova që shkrimi im të përputhej me zërin, stilin dhe tonin e secilit klient.

 1. Prezantoni veten me një video

Sipas Fiverr, profesionistët e pavarur që përfshijnë video shpjeguese në profilet e tyre marrin 220% më shumë vizibilitet sesa ata që nuk e bëjnë këtë.

Në një video shpjeguese, mund të flisni për produktet dhe shërbimet tuaja ose tema dhe çështje që lidhen me industrinë tuaj. Gjithashtu ju jep një shans për të zbërthyer tema konfuze që mund të jenë të vështira për t’u kuptuar.

Ju nuk keni nevojë të punësoni një redaktues video, por është e rëndësishme të siguroheni që:

 • Videoja juaj është e shkurtër, informuese dhe e drejtpërdrejtë
 • Cilësia e zërit është e qartë
 • Ndriçimi është i qartë (preferohet drita e ditës)
 • Sfondi është i rëndësishëm dhe/ose jo shpërqëndrues
 • Ju flisni për shërbimet, background dhe kualifikimet tuaja

Së fundmi, mos kini frikë të tregoni pak personalitet dhe humor! Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të ndihmuar klientët potencialë të lidhen dhe të ndihen rehat të punojnë me ju.

 1. Çmimi i ulët — në fillim

Nëse je i ri dhe kërkon një çmim të lartë, por nuk ke komente nga klientët, mos prit të bësh shumë në biznes.

Kur fillova në Fiverr, tarifova 10 dollarë për përshkrimet me 250 fjalë, 25 dollarë për postimet në blog me 500 fjalë dhe 55 dollarë për 1000 fjalë. Këto çmime ishin shumë më të ulëta se ato që kërkonin njerëzit e tjerë me të njëjtën përvojë.

Por qëllimi im në atë kohë nuk ishte të fitoja shumë para shpejt. Në vend të kësaj, doja të tërhiqja klientë të rinj përmes çmimeve më të mira. Më shumë klientë shpejt çuan në më shumë komente, gjë që është thelbësore për ruajtjen e një reputacioni të fortë.

Pasi mora një sasi të mirë komentesh me 5 yje dhe klientë të vazhdueshëm, i rrita tarifat e mia me gati 50%, në varësi të kërkesës së klientit dhe fushës së punës.

 1. Vazhdoni të ndërtoni kredencialet tuaja

Ka shumë profesionistë të pavarur të suksesshëm që kanë shumë përvojë në fushat e tyre. Por sa më të forta kredencialet tuaja, aq më shumë do të merrni nga biznesi juaj.

Jam nutricioniste e regjistruar dhe trajnere personale me dy diploma master. Unë kam punuar në një kompani Fortune 500 dhe kam një prani të madhe në mediat sociale. Kur keni shumë kredenciale, kjo u tregon njerëzve se jeni ekspert në atë që bëni.

Nëse i keni aftësitë, por nuk keni një diplomë kolegji ose përvojë pune përkatëse, mund të fitoni certifikata falas në platforma të tilla si Coursera, Khan Academy dhe edX, disa prej të cilave ofrojnë klasa të lidhura me universitete prestigjioze, duke përfshirë Harvardin. Yale, MIT dhe UC Berkeley.

Lexoni: Si u verifikova në Instagram pa qenë i famshëm?

 1. Jini gjithmonë profesionistë dhe respektues

Reputacioni juaj nuk varet vetëm nga sa komente të mira keni ose nga matjet e shkallës suaj të suksesit. Mënyra se si ndërveproni me klientët gjithashtu ka rëndësi.

Kam takuar CEO të kompanive të listuara publikisht, atletë profesionistë, të famshëm dhe shefa globalë të marketingut. Këta njerëz nuk e tolerojnë vrazhdësinë ose mosbesueshmërinë.

Këtu janë rregullat e mia për të qenë profesionistë dhe për të tërhequr klientët që të kthehen:

 • Jo gabime drejtshkrimore ose gramatikë të keqe në email
 • Përgjigjja e mesazheve në kohën e duhur
 • Jo premtues të tepruar
 • Nëse gjërat bëhen të çrregullta ose konfuze, sugjeroni një telefonatë
 • Asnjëherë mos mbyllni një projekt derisa klienti të jetë 100% i kënaqur

Por mbi të gjitha, respektoni veten. Nëse dikush është mosrespektues ose ofendues, kjo ndoshta është një shenjë që nuk duhet të punoni me të.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0