Kinezet marrin “Rrugen e Arbrit” , Rama: Në 2015 nisin punimet; reagon PD - Business Magazine Albania

Kinezet marrin “Rrugen e Arbrit” , Rama: Në 2015 nisin punimet; reagon PD


Ndersa e ka vleresuar si partnerin e trete strategjik, qeveria shqiptare ka hapur rrugen per bashkepunimin dhe financimin e nje sere projektesh ne vendin tone nga qeveria kineze.
Kryeministri Edi Rama njoftoi sot permes fb, se qeveria ka nenshkruar mbreme nje memorandum bashkepunimi me Chinese Exim Bank per hapjen e nje kantieri projektesh ne Shqiperi me financime kineze.
Projekti i pare qe do te çele siparin e nje epoke te re bashkepunimi mes Shqiperise e Kines do te jete Rruga e Arberit, e cila do te nise vitin e ardhshem.
Nje fakt te tille e pati paralajmeruar edhe vete Ministri i Tranportit Haxhinasto muaj me pare, ku pati deklaruar se per Rrugen e Arbrit po bisedohet per nje angazhim konçensionar te nje kompanie kineze.
Por tashme marreveshja eshte konkrete dhe rruga e mbetur pezull pritet te nise punimet vitin qe vjen.

PD: Marreveshja ishte gati, ju e zvarritet 

Shefi i opozites Basha dhe Kryeministri Rama jane perplasur ne distance per ndertimin e “Rruges se Arbrit”. Lideri i opozites pretendon se marreveshja me qeverine kineze per financimin e kesaj rruge ishte gati qe ne shtator 2013 por u shty nga qeveria, fakt ky qe mohohet nga Kryeministri.
Partia Demokratike akuzoi sot Kryeministrin Edi Rama se po shet si suksese te qeverise se tij arritjet gjate qeverisjes se djathte. Rasti me i fundit sipas PD, eshte ajo e Rruges se Arbrit.
Shefi i opozites Basha permes rrjetit social fb, shkruan se zanafillen projekti strategjik e mori 3 vite me pare dhe marreveshja me palen kineze ishte gati qe ne shtator 2013, por qe u shty nga qeveria plot nje vit e gjysem.
“Projekti strategjik i “Rruges se Arbrit” qe nisi para tre vitesh u ndal me ardhjen e kesaj qeverie si shume projekte te tjera te rendesishme per njerezit dhe ekonomine e vendit. Edhe pse marreveshja me palen kineze ishte gati qe ne shtator 2013, ajo u shty me papergjegjshmerine me te madhe nga qeveritaret per plot nje vit e gjysem”.
Sipas Bashes, Rama duhet te kerkonte ndjese per kete vonim te pajustifikueshem dhe jo te rreket ta shese sapunin per djathe.
Reagon Rama: Rruga e Arberit ishte gati? Si gjithe gropat e tjera te borxheve
Por nuk ka munguar edhe reagimi i Kryeministrit Rama. Teksa ka vene ne pikepyetje pretendimet e Bashes, Kryeministri thote se “Rruga e Arbrit” ishte gati si gropat zinxhir te borxheve qe lane pas.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0