Kina planifikon të dërgojë ekuipazhin e saj të parë në Mars në 2033 dhe të ndërtojë një bazë atje - Business Magazine Albania

Kina planifikon të dërgojë ekuipazhin e saj të parë në Mars në 2033 dhe të ndërtojë një bazë atje

Mars

Kina planifikon të dërgojë një ekip në Mars në 2033 ndërsa vazhdon të rrisë ambiciet e saj hapësinore në një betejë me SHBA.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë po planifikon misione të rregullta në Planetin e Kuq.

Ky lajm vjen vetëm disa javë pasi Kina zbarkoi një rover me telekomandë të quajtur Zhurong në Mars, duke e bërë atë të vetmin vend pas SHBA që e bëri këtë.

Hapi i parë në planet e Kinës është përdorimi i robotëve për të eksploruar Marsin për të provuar sipërfaqen e tij dhe për të ndihmuar në zgjedhjen e një vendi për të ndërtuar një bazë. Faza tjetër do të jetë dërgimi i astronautëve në Mars për të ndërtuar një stacion bazë atje. Më pas Kina planifikon të bëjë misione ngarkese në shkallë të gjerë Tokë-Mars.

Lexoni: Mbetjet e raketës kineze bien në oqeanin indian. NASA kritike ndaj Kinës

Kina ka caktuar vitet 2033, 2035, 2037, 2041 dhe 2043 për misione të tilla dhe tha se do të eksplorojë teknologjinë për të fluturuar astronautët përsëri në Tokë.

Një rrugëtim vajtje-ardhje për në Mars do të ishte një kohë fluturimi prej “qindra ditësh”, tha akademia.

Kina ka filluar ndërtimin e stacionit të saj hapësinor dhe në fillim të këtij muaji dërgoi astronautët e parë atje. Ishte hera e parë që Kina dërgoi një ekuipazh në hapësirë ​​që nga viti 2016.

Në fillim të kësaj jave, Presidenti kinez Xi Jinping u foli astronautëve, duke i përgëzuar ata dhe duke nënvizuar se si ambiciet hapësinore të vendit mbështeten nga kreu i vendit. Hapësira është një zonë që Kina dëshiron të udhëheqë si pjesë e një beteje më të gjerë teknologjike me SHBA.

NASA thotë se ka në plan të dërgojë njerëz në Mars në vitet 2030.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0