Kina: Për një marrëveshje tregtare duhet të hiqen tarifat ekzistuese të SHBA » Business Magazine Albania – Media Dixhitale dedikuar Sipërmarrjes
Përditësuar së fundmi: 08/07/2019

Kina: Për një marrëveshje tregtare duhet të hiqen tarifat ekzistuese të SHBA

Share
nga Anerola Torollari
Kor 08, 2019
Studied at Faculty of Science, Content Editor Biznesi at Business Magazine
lexo me teper >

Tarifat ekzistuese të SHBA do të duhet të hiqen nëse do të ketë një marrëveshje tregtare midis Pekinit dhe Washington, tha të enjten Ministri i Tregtisë së Kinës.

Udhëheqësit e të dy vendeve ranë dakord të premten e kaluar për të rifilluar bisedimet tregtare që kishin ngecur në maj, pasi zyrtarët e SHBA akuzuan Kinën për tërheqjen e angazhimeve të bëra në paktin negociues që thuhej se ishte pothuajse i përfunduar.

Ekipet e tregtisë nga të dy vendet janë në kontakt, tha zëdhënësi i ministrisë së tregtisë Gao Feng në një konferencë për mediat.

Lexoni: 5 strategji lidershipi që Trump duhet të implementojë për të fituar negociatat në G20

Për të rifilluar bisedimet, Presidenti i SHBA Donald Trump kishte rënë dakord të mos vendoste tarifat e rreth 300 miliardë dollarëve në importet shtesë kineze dhe të lehtësonte frenimin e gjigantit kinez të teknologjisë Huawei.

Shtetet e Bashkuara tani kanë tarifa prej 25% në 250 miliardë dollarë të mallrave kinezë, duke filluar nga mobiljet tek gjysmëpërçuesit.

Kina falenderon për vendimin e SHBA për të mos vendosur tarifa të reja për mallrat e saj, tha Gao, kur u pyet se sa kohë mund të zgjasë armëpushimi tregtar.

/Reuters