Këto janë kompanitë më të mira për të punuar nga shtëpia - Business Magazine Albania

Këto janë kompanitë më të mira për të punuar nga shtëpia


FlexJobs, një rrjet kërkimi për punë, i specializuar në telecommuting ose pozicione të pavarura (freelance), ka lançuar listën vjetore të 100 kompanive të para që ofrojnë punë në distancë për këtë vit.

Nga renditjet e këtij viti, ekspertët në FlexJobs kanë parë se puna nga shtëpia po bëhen më e zakonshme: listat e vendeve ku punohet në distancë janë rritur me 11% nga viti 2015 në 2016 dhe me 52% gjatë dy viteve të fundit.

Faktorët si zhvillimi i teknologjisë e kanë bërë shumë më të lehtë për më shumë njerëz të punojnë nga shtëpia.

Përveç kësaj, kompanitë po ofrojnë më shumë mundësi për telecommuting sepse kështu ato zvogëlojnë shpenzimet, përmirësojnë produktivitetin, rritin përfitimet, punësojnë talentet më të mira dhe zvogëlojnë ndikimet negative në mjedisin rrethues.

Disa kompani kanë qenë në listën vjetore dhe më parë. LiveOps, një kompani call center renditet e dyta këtë vit dhe ishte numri një në listën e vitit të kaluar. Amazon është numri tre në listë në 2017-për vitin e dytë me radhë.

Këto janë 10 kompanitë e përzgjedhura nga BusinessMag. Listën e plotë e gjeni në FlexJobs.

Nëse dëshironi të punoni nga shtëpia ose të krijoni pak më shumë fleksibilitet ju sugjerojmë listën e mëposhtme:

1. Appen

2. LiveOps

3. Amazon

4. TeleTech

5. VIPKID

6. LanguageLine Solutions

7. Working Solutions

8. Kelly Services

9. Sutherland Global

/RealSimple

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0