Këto gabime të zakonshme mëngjesi mund t'ju kushtojnë produktivitetin dhe paqen - Business Magazine Albania

Këto gabime të zakonshme mëngjesi mund t’ju kushtojnë produktivitetin dhe paqen

Çfarëdo që të bëni, mos hapni sytë dhe të kapni telefonin menjëherë. Të gjithëve u pëlqen të shkëmbejnë këshilla se si të kenë një rutinë epike mëngjesi, por kur bëhet fjalë për zbatimin, ka disa veprime të thjeshta që janë tepër të lehta për t’u bërë. Goditja e butonit të dremitjes, fillimi i ditës tuaj nga shtrati dhe sakrifikimi i kohës tuaj produktive në mëngjes për një maratonë të natës vonë me Netflix, janë të gjitha mënyra të mundshme për të sabotuar potencialin e mëngjeseve tuaja.

Një studim në rritje po zbulon se mëngjeset janë në të vërtetë koha më optimale për ju që të ideoni ose të jeni krijues. Një studim në Journal of Thinking & Reasoning Journal raportoi se kohët më pak optimale për të menduar dhe krijur, janë në të vërtetë kohët më të mira optimale.

Lexo: 15 Aktivitete përmes të cilëve mund të përmirësoni jetën dhe aftësitë drejtuese.

-“Rezultatet treguan performancë më të madhe të zgjidhjes së problemit të depërtimit gjatë kohërave jo optimale të ditës krahasuar me kohët optimale të ditës”,- deklaroi studimi.

Pra, kostoja e bërjes së gabimeve në rutinën tuaj të mëngjesit është mjaft e lartë. Imagjinoni idetë novatore për biznesin tuaj, librin tjetër, apo edhe pushimet e ardhshme familjare që mund të shfaqen në dritën e mëngjesit! Sigurohuni që nuk po bëni gabimet e mëposhtme që do t’ju kushtojnë produktivitetin dhe paqen.

Gabimi 1: Dalja nga shtrati në momentin që alarmi bie

Me siguri, ky gabim është bërë me qëllime të mira, si një mekanizëm mbrojtës. Nëse e detyroni veten të fluturoni nga shtrati në momentin që dëgjoni alarmin e tmerrshëm, mund të keni më pak të ngjarë të shtriheni atje dhe të filloni një argument mendor nëse udhëtimi i mëngjesit mund t’ju lejojë ose jo pesë minuta kohë shtesë. Por, ky veprim drastik ju shkëput menjëherë nga trupi juaj. Një alternativë më e mirë? Merrni vetëm disa minuta për t’u shtrirë dhe zgjatur trupin tuaj sa më shumë që të jetë e mundur.

Lexo: 12 Këshilla produktiviteti, të cilat me siguri nuk po i përdorni

Ky koncept është frymëzuar nga studiuesja Amy Cuddy, e cila shpiku termin “Power Pose”. Kur trupi juaj shtriqet, në të vërtetë do të ndiheni më të sigurt. Përveç kësaj shtimi të humorit, shtrirja (edhe duke vendosur krahët në një formë V, e cila Cuddy thotë se rrit nivelet e lumturisë) rrit rrjedhën tuaj të gjakut në të gjitha zonat e trupit tuaj.

Pas disa minutash shtrirjeje, merrni kohën tuaj duke u ngritur nga shtrati dhe duke vazhduar rutinën tuaj të menjëhershme të mëngjesit: të bëni kafe, të lani dhëmbët dhe të visheni. Pastaj, kujtohuni të bëni Power Pose përsëri ndërsa jeni në këmbë, apo edhe gjatë dushit tuaj në mëngjes!

Gabimi 2: Të kontrolloni menjëherë telefonin

Lifestyle of Mobile Consumer Survey raportoi se 1 në 4 të rinj kontrollojnë telefonat e tyre brenda një minute prej zgjimit. Joshëse, me siguri, veçanërisht në ditët e sotme, kur ka kaq shumë informacione në emailin tuaj, mediat sociale dhe në mesazhe. Por Glenn Lundy, prezantuesi dhe themeluesi i podcastit tepër të njohur #RiseandGrind, thotë se ky është një gabim i madh.

-“As mendja dhe as trupi nuk janë gati për atë lloj stimulimi si veprim i parë i mëngjesit”,- ndau Lundy. —-“Kur jeni duke u zgjuar keq, është e rëndësishme të përqendroheni në të tashmen dhe mirënjohjen, duke vënë trupin në lëvizje përmes disa ushtrimeve në mëngjes dhe duke shkruar qëllimet tuaja.” Këto këshilla janë nga sfida # TheMorning5 67 ditore, e cila është realizuar nga dhjetëra mijëra individë në të gjithë globin.

“Mos harroni se nuk ka asgjë në telefonin tuaj që nuk mund të presë”,- shpjegoi Lundy. “Dhe, ju do të jeni të pajisur më mirë për të trajtuar çdo krizë pune ose lajm emocionues kur të jeni zgjuar plotësisht dhe të keni përfunduar një rutinë të shëndetshme të mëngjesit.”

Lexo: Perceptimi pozitiv: Pse duhet të ndryshojmë mënyrën se si e shohim botën

Gabimi 3: Të fjeturit shumë vonë

Tani, ne nuk duam t’ju tregojmë se në cilat orë duhet ose nuk duhet të flini, por merrni parasysh të mëposhtmet. Nëse e dini që tundoheni të kontrolloni telefonin tuaj sapo zgjoheni sepse ndiheni sikur po humbni diçka, imagjinoni sa do të qëndrojë ai tundim nëse zgjoheni më herët se shumica. Një studim nga Amerisleep ndau ndryshimet mahnitëse midis personave që zgjohen herët dhe atyre që zgjohen vonë, në produktivitet, pagë dhe cilësinë e përgjithshme të jetës.

Studimi raportoi se njerëzit që ngrihen nga shtrati në të gdhirë, po, po flasim për në 4 të mëngjesit, u përgjigjën se ndiheshin shumë produktivë 71% të kohës. Krahasoni këtë me njerëzit që dremitin deri në orën 11 të mëngjesit, grupi me më pak gjasa të raportojë se është produktiv. Ata janë produktivë vetëm 36% të kohës. ”

Ky produktivitet përkthehet gjithashtu në para. Në SHBA, studimi zbuloi se personat që zgjohen herët fitonin mesatarisht 15,000 dollarë më shumë çdo vit sesa ata që flenë deri vonë.

Lexo: Si të formoni zakone më të mira si një sipërmarrës

Së fundi, ajo që funksionon më mirë në rutinën tuaj të mëngjesit varet nga preferenca personale. Kjo është një ftesë për të eksperimentuar. Të gjithë kemi të njëjtat 24 orë dhe të gjithë kemi një “rutinë mëngjesi”, qoftë e “shkruar në gur” dhe që ndiqet në mënyrë të zakonshme, apo diçka që ndryshon çdo ditë. Merrni parasysh se ora e parë e ditës tuaj është vendimtare për pjesën tjetër të ditës tuaj dhe për këtë arsye ka të ngjarë të jetë koha më e rëndësishme për të përfituar plotësisht. Shtrihuni, mbajeni telefonin të fikur dhe kini parasysh të zgjoheni më herët sesa jeni mësuar. Provat si në produktivitet ashtu edhe në paqe do ta zbulojnë veten.

ENTREPRENEUR 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0