Këshilla për shefat/ Nëse i sillni punonjësit në zyrë edhe ju duhet të jeni aty - Business Magazine Albania

Këshilla për shefat/ Nëse i sillni punonjësit në zyrë edhe ju duhet të jeni aty

Nëse biznesi juaj është 100 për qind i zhvendosur me punë nga shtëpia dhe askush nuk duhet të vijë në zyrë, kjo është diçka e mirë. Shefi dhe burimet njerëzore mund të punojnë edhe nga shtëpia. Por, nëse keni punonjës që duhet të jenë në zyrë çdo ditë ose të cilëve u keni kërkuar të punojnë në zyrë, si shef i tyre ju duhet të jeni aty. Ja pse:

Ju nuk keni punë pa punonjësit tuaj

Mençuria konvencionale është se punonjësit duhet të falënderojnë shefat e tyre që po i marrin në unë. Ndërsa kjo bën sens – pasi pronarët dhe themeluesit marrin rreziqe personale në hapjen e një biznesi – realiteti është se biznesi juaj  është i vdekur pa punonjësit tuaj.

Asnjëherë nuk duhet t’u kërkoni punonjësve tuaj të bëjnë diçka që ju nuk do të ishit të gatshëm ta bënit vetë, duke përfshirë ardhjen në zyrë.

Nëse shefi dhe burimet njerëzore janë jashtë zyrës, ju nuk po i mbështesni punonjësit tuaj

Menaxherët e burimeve njerëzore, veçanërisht në një biznes të vogël, mbajnë shumë përgjegjësi, por më e rëndësishmja është ta bëjnë kompaninë më fitimprurëse duke siguruar që punonjësit të marrin trajtimin e duhur. Nëse menaxheri juaj i burimeve njerëzore ulet në shtëpi ndërsa punonjësit tuaj janë në zyrë, kjo është një shenjë se komoditeti i menaxherit të burimeve njerëzore është më i rëndësishëm se mirëqenia e punonjësve.

Po, menaxheri juaj i burimeve njerëzore është gjithashtu një punonjës, por një menaxher i burimeve njerëzore në mungesë nuk po e bën punën siç duhet nëse punonjësit nuk i shohin kurrë.

Lexo edhe: Dëshironi që kompania juaj të jetë e suksesshme? Mark Cuban thotë se IA është çelësi 

Nëse besoni se punonjësit tuaj performojnë më mirë në zyrë, pse nuk jeni atje?

Ka arsye të mira për të qenë në zyrë dhe jo të gjithë punojnë më mirë nga shtëpia. Por çfarë lloj mesazhi u dërgon punonjësve tuaj nëse ju thoni: “Ju punoni më mirë nga zyra, por unë jo”?

Duke parë rezultatet e anketës, punonjësit joekzekutivë përjetojnë nivele më të larta stresi. A mund të jetë kjo marrëveshje pjesë e kësaj?

Hibridi është i mirë, por vetëm kur është hibrid për të gjithë

Nëse një punonjës dëshiron të punojë me kohë të plotë në zyrë, kjo është shumë mirë! Por, nëse ju dhe menaxheri juaj i burimeve njerëzore dëshironi të punoni një pjesë të kohës nga zyra dhe ndonjëherë nga shtëpia, atëherë edhe të gjithë të tjerët kanë nevojë për këtë mundësi.

Ju mund të mendoni se keni punuar shumë për të qenë shefi dhe tani e meritoni këtë trajtim të veçantë, por shefat fitojnë më shumë para pikërisht sepse punët e tyre janë më sfiduese. Trajtojini punonjësit tuaj ashtu siç dëshironi të trajtoheni. Nëse doni të punoni nga shtëpia, ata gjithashtu duhet ta kenë këtë mundësi.

INC. 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0