Keshilla nga “Bibla e ngjitesve sociale” - Business Magazine Albania

Keshilla nga “Bibla e ngjitesve sociale”


Te qenurit i shtirur kunder te qenurit i sjellshem
Nje genjeshter e vogel e bardhe nuk i ben dem askujt dhe eshte rruga me e shpejte drejt majes. Mbani mend: “T’i thuash dikujt se duket i mrekullueshem kur ne fakt eshet nje dhimbje per syte, ose t’i pergezosh per inteligjencen kur kane zgjuarsine e nje pekinezi, nuk ju ben hipokrit, ju ben te sjellshem.

Arti i “Friend Shui”
A duhet t’u besh dalje miqve te vjeter per te qene ne gjendje te njiheni dhe te shoqeroheni me njerez me te interesante dhe terheqes? Pak. Autoret e librit sugjerojne te beni nje liste te te gjithe miqve tuaj dhe te gjithe ata qe kane me shume akses dhe lidhje se ju, t’i vini nje grep. Pjesa tjeter duhet leshuar. “Te besh dalje eshte nje shprehje e shemtuar. Ne preferojme ta quajme nje pastrim te pyllit te jetes tuaj nga pemet e thara, per te mundesuar rritjen e shendetshme te personit te ri qe do te beheni.”

Perfitoni me shume nga nje koktej sesa nje party
Vendi kryesor i ngjitjes sociale? Koktejet. Celesi i gjithe kesaj eshte vetbesimi dhe pregatitja. Keshilla per te marre me vete ne koktejin e ardhshem: “Jini te shkathet, agresive dhe mos hiqni dore deri sa bari te mbyllet.”

Veshja
Regulli me i rendesishem: Gjithmone vishuni qe te beni pershtypje. “Femrat e dine se ftesa ne nje mbremje te veçante, perkthehet ne nje fustan qe askush nuk jua ka pare veshur. Çelesi eshte te gjeni diçka qe ju tregon elegante dhe me te pasur nga ç’jeni realisht”. Nese buxheti nuk ju perkrah, “Bibla e ngjitesve socilae” e ka nje zgjidhje. “Blini nje veshje klasike te dores se dyte qe eshte 50 vjet jashte mode, dhe permendni rastesisht qe gjyshja e ka veshur ne nje mbremje ne pallatin mbreteror.”

Social_Red

Ngjitja sociale ne rrjetet sociale
Ekspozojeni veten ne te gjitja rrjetet sociale te mundshme: Facebook, Twitter, Instagram-por mos u duk kurre ne deshperim ose ne nevoje. Nuk eshte mburrje,eshte “te ndash jeten tende”. Mbani mend: “Perdorni çdo media sociale qe keni ne dispozicion per te bere te duket se po kenaqeni me shume ne jeteeuml;n tuaj virtuale sesa ne ate reale”.

Burimi: Harper’s Bazaar

 

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0