Këshilla e Mark Zuckerberg për të rinjtë: Fokusohuni më shumë te marrëdhëniet me njerëzit se sa tek objektivat - Business Magazine Albania

Këshilla e Mark Zuckerberg për të rinjtë: Fokusohuni më shumë te marrëdhëniet me njerëzit se sa tek objektivat

Shumica e njerëzve e dinë historinë e Facebook. Por, sipas Mark Zuckerberg, ju mund të keni marrë mësimin e gabuar prej tij.

Në një episod të “Lex Fridman Podcast”, Zuckerberg tha se iniciativa e tij fillestare për të lançuar Facebook në vitin 2004 nuk ishte për shkak se ai u largua nga kolegji ose braktisi ndonjë nga interesat e tij të tjera. Përkundrazi, drejtori ekzekutiv i Meta-s tha se kjo ishte për shkak të lidhjeve personale që kishte bërë kur ishte ende në shkollë.

Me kë kaloni kohë në kolegj, tha Zuckerberg, është “vendimi më i rëndësishëm” që çdo student mund të marrë në kampus. “Ju bëheni njerëzit me të cilët e rrethoni veten,” shpjegoi ai. “Mendoj se njerëzit fokusohen më tepër në objektiva dhe ndoshta nuk fokusohen mjaftueshëm në lidhjet dhe njerëzit me të cilët ata po ndërtojnë marrëdhënie.”

Zuckerberg u takua me bashkëthemeluesit e tij të Facebook-ut Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz, Chris Hughes dhe Andrew McCollum, ndërkohë që të pestë ishin studentë në Universitetin e Harvardit në fillim të viteve 2000. Biznesi i tyre vazhdoi të revolucionarizonte mediat sociale dhe u bë një nga kompanitë më të mëdha në botë. Meta ka një kapital tregu prej 582.58 miliardë dollarësh sipas të dhënave më të fundit.

Grupi përfundimisht u shpërbë në mënyrë famëkeqe, përafërsisht e detajuar në filmin e vitit 2010 “The Social Network”. Por, Zuckerberg tha në podcast se ai ende përpiqet t’i japë përparësi marrëdhënieve mbi objektivat edhe sot. “Kjo vlen veçanërisht për punësimin”, tha ai. Kur vlerëson një kandidat për punë, Zuckerberg imagjinon se si do të ishte të punonte për atë person, në vend që të ishte shefi i tij.

“Unë do të punësoj dikë që të punojë për mua vetëm nëse mund ta shoh veten duke punuar për të,” tha ai.

Zuckerberg tha se strategjia krijon një mjedis pune që është edhe më koheziv dhe më produktiv.
“Nëse punoni me njerëz që ndajnë vlerat tuaja në nivel njerëzor, do të keni më shumë gjasa t’i arrini pa probleme synimet tuaja të punës së bashku. Gjithçka ka të bëjë me gjetjen e përputhshmërisë personale,” tha ai.

Prioriteti i marrëdhënieve mbi objektivat mund të ndihmojë gjithashtu në shpjegimin e disa prej vendimeve më të diskutueshme të Zuckerberg në krye të Metës. Për shembull, në një memo të zbuluar të vitit 2016, të shfaqur për herë të parë nga Hacker News, Zuckerberg mbrojti anëtarin e atëhershëm të bordit Peter Thiel, një përfitues kryesor i fushatës presidenciale të Donald Trump në 2016.

Zuckerberg shkroi se mbajtja e Thiel në bord ishte më e rëndësishme se çdo reagim i perceptuar që mund të merrte kompania, duke argumentuar se Facebook “nuk mund të krijojë një kulturë që thotë se kujdeset për diversitetin dhe më pas përjashton pothuajse gjysmën e punonjësve sepse ata mbështesin një kandidat politik”.

Lexo edhe: Mark Zuckerberg në telashe? Ja përse po i dështon projekti ambicioz për krijimin e kriptomonedhës

Lëvizja mund të ketë pasur pasoja. Shumë nga kritikët e Zuckerberg besojnë se besnikëria e tij ndaj Thiel-it, një investitor i hershëm i Facebook-ut, mund të ketë ndikuar në mënyrën se si Facebook monitoroi ose injoroi dezinformatat në platformën e mediave sociale në zgjedhjet e 2016-ës dhe 2020-ës.

Në vitin 2019, një hetim i Wall Street Journal zbuloi se Thiel ishte ndër ata që i bënë presion Zuckerberg për të mos kontrolluar faktet në reklamat politike në platformën e tij. Atë vit, tre anëtarë të bordit u larguan nga kompania. Që atëherë, ligjvënësit demokratë dhe republikanë kanë kritikuar mënyrën se si Facebook menaxhon përmbajtjen në platformën e tij.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0