Keni një iPhone? Studimi i ri thotë se ndoshta jeni i pasur.

Keni një iPhone? Studimi i ri thotë se ndoshta jeni i pasur.


Harrojeni Rolex-in! Sot, smartphone-i tregon përcakton gjendjen tuaj ekonomike.

Byroja Kombëtare e Kërkimit Ekonomik ka zbuluar një raport me faktorët që parashikojnë të ardhura të larta.

“Ne masim distancën kulturore midis dy grupeve me anë të përdorimit të medias, sjelljes së konsumatorit, kohën e përdorimit apo sjelljen në rrjetet sociale,” thekson një abstrakt i studimit.

Studimi i kryer nga Marianne Bertrand dhe Emir Kamenica, ka disa detaje interesante. Të zotërosh një iPhone, 69.1% parashikon të ardhura të larta.

Sigurisht, iPhone-ët janë të kushtueshëm. Një iPhone X 54GB kushton 999$. Por a do të thotë kjo se kushdo që ka një iPhone është i pasur? Sigurisht që jo. Shembulli më i mirë për këtë përgjigje është vendi jonë, ku pjesa më e madhe pavarsisht se nuk janë të punësuar, zotërojnë një iPhone të fundit. Gjithsesi, sipas Bertrand dhe Kamenicës, ai mbetet një tregues shumë i mirë.

/Mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0