Katër deri në tetë sekonda për të lënë përshtypjen e parë në punë, ndiqni këto rregulla dhe mos dështoni - Business Magazine Albania

Katër deri në tetë sekonda për të lënë përshtypjen e parë në punë, ndiqni këto rregulla dhe mos dështoni

Në ditët kur ishim fëmijë, na mësuan se si të ecnim me një grumbull librash në kokë për t’u siguruar që kishim qëndrim të mirë. Këto ndoshta dukeshin si ushtrime të parëndësishme në atë kohë, por mendoni mirë. Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dhe të rregulloni vazhdimisht qëndrimin tuaj, sepse qëndrimi është një çështje zakoni dhe të kesh zakone të këqija çon në probleme të shëndetit dhe imazhit të keq. Të kesh zakone të mira çojnë në shëndet të mirë dhe përshtypje të para të mira.

Përshtypjet e para
Nuk është gjithmonë e nevojshme të filloni një bisedë për të lënë përshtypjen e parë te të tjerët, sepse do të gjykoheni nga mënyra se si dukeni, qëndrimi juaj, shprehja juaj dhe mënyra se si bëni gjeste. Kjo është arsyeja pse duhet t’i kushtoni vëmendje mënyrës se si e mbani veten dhe gjuhën e trupit tuaj. Njerëzit vërejnë dhe do t’ju gjykojnë edhe nga lëvizjet dhe shprehjet më delikate të fytyrës. Kjo është e vërtetë si në situata sociale, ashtu edhe në ato profesionale, duke përfshirë intervistat për punë.
Agjenti në pension i FBI-së, Joe Navarro, thotë se shumica e asaj që ne komunikojmë është joverbale dhe i dërgojmë një mesazh personit tjetër se kush jemi dhe çfarë mendojmë për veten tonë. Navarro pohon gjithashtu se njerëzit kanë katër deri në tetë sekonda për të lënë përshtypjen e parë. Kjo nuk është shumë kohë, kështu që bëni ç’të mundeni për ta bërë të vlefshme.

Kur hyni për herë të parë në një dhomë ose i afroheni një grupi njerëzish, sigurohuni që shpatullat tuaja të jenë katrore dhe koka të jetë ngritur. Pavarësisht nëse jeni i gjatë apo i shkurtër, qëndrimi në këmbë me kokën lart i bën të tjerët të kuptojnë se jeni të sigurt dhe të lumtur që jeni atje. Për shkak se gjuha e trupit ndikon në mënyrën se si ndihemi, qëndrimi në këmbë ose ulur në një pozicion të drejtë është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur disponimin tuaj dhe për t’ju dhënë më shumë energji, sepse ju imitoni një qëndrim të sigurt dhe vigjilent. Kur ndërveproni me të tjerët ju jepni përshtypjen e një personi aktiv dhe të sigurt, i cili di të mbajë trupin e tij. Një kokë e ulur, jep përshtypjen negative se jeni të turpshëm ose të pasigurt. Qëndrimi i dobët, nga ana tjetër, pasqyron imazhin e dobët të vetvetes dhe mund të jetë një gjendje e përkohshme kur ndihemi të dëshpëruar, ose mund të jetë rezultat i zakoneve të këqija të grumbulluara me vite.

Si të merrni një qëndrim elegant
1-Qëndroni drejt
2-Ngrini gjoksin lart, por mbajeni kafazin e brinjëve të mbyllur.
3-Mbajeni barkun brenda, mos e lini të rrijë jashtë.
4-Sillni shpatullat tuaja mbrapa dhe poshtë.
5-Për t’u siguruar që është “mbrapa dhe poshtë” siç duhet, bëni një ushtrim rrotullimi të shpatullave. Zbutni pjesën e sipërme të gjoksit (për ta bërë atë më të sheshtë). Drejtoni gjunjët – do të ndjeni se fundi juaj shtrëngohet dhe ‘mbahet’.
6-Përkuluni pak përpara – ndjeni se pesha juaj është mbi gishtin e madh të këmbës (dhe dy gishtat e vegjël).
7-Lëvizni kokën prapa (për të parandaluar që qafa të dalë jashtë).
8-Mbani mjekrën poshtë (për të parandaluar një pamje arrogance).

Ndërsa është mirë të kesh qëndrim të shkëlqyeshëm (qëllimi i ecjes me një libër në kokë), ka gjëra të tjera po aq të rëndësishme për t’u marrë parasysh. Njerëzit do të përcaktojnë menjëherë se çfarë lloj personi jeni bazuar në atë se sa shpesh buzëqeshni, bëni kontakt me sy, tundni kokën gjatë bisedës, ofroni një shtrëngim duarsh të fortë ose keni një qëndrim të hapur që tregon pranim dhe angazhim. Nëse nuk jeni të kënaqur me ndonjë nga këto gjëra, praktikoni para pasqyrës përpara se të dilni në publik. Pasi të zotëroni qëndrimin e mirë dhe shprehjet e fytyrës në mënyrë private, do të jeni pak më të rehatshëm kur jeni mes të tjerëve.

Linkedin

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0