Kanceri i Pankreasit, “Vrasësi i Heshtur Biologjik” - Business Magazine Albania

Kanceri i Pankreasit, “Vrasësi i Heshtur Biologjik”

Nga Ermand Mertenika

Kanceri i pankreasit, i cili është ndër tumorët më të rrezikshëm pasi nuk shfaq asnjë simptomë. Për këtë arsye sëmundja diagnostikohet në fazën e mëvonshme dhe kjo bën që të ulet shkalla e suksesit të trajtimit.

Pankreasi është një gjëndër ekzokrine, e cila gjendet në pjesën e sipërme të abdomenit, prapa stomakut. Kjo gjëndër prodhon dhe çliron enzimat e tretjes, si dhe hormone të ndryshme kryesisht insulinë. Lloje të ndryshme të kancerit mund të zhvillohen në këtë organ, ku shumica e tyre janë shkaktuar nga adenocarcinoma, që formohet në kanalet sekretore. “Simptomat që manifestohen ndryshojnë sipas zonës së pankreasit, në të cilën fillon kanceri, duke treguar se kjo verdhëz, e cila zhvillohet kur kanali biliar bllokohet nga masa zakonisht është simptoma e parë e kancerit pankreatik”.

Tumoret  e pankreasit përparojnë më në heshtje dhe nuk mund të shfaqin ndonjë simptomë në fazën e hershme.

Problemi me i madh është fakti se kanceri i pankreasit nuk dedektohet në mënyrë të hershme. Në momentin që ka dhënë simptomën e parë dhe ka rezultuar se ne rastin e diagnostikimit me CT Skaner me contrast intravenous ose Resonance Magnetike, ka nxjerrë metastaza të shpërndara në zonat përrreth si në Mëlçi (Hepari, Stomak, Zorrë etj).

Pasi tumoret kanë metastazuar në mëlçi, atëhere fillon prodhimi i Asciteve (Lëngje Abodminale). Kjo është faza e fundit e Mëlçisë dhe pacientit duhet t’i aplikohet Paracentezë ( drenazh i Ascitit me një kanule ose katetër të caktuar disa herë).

Ascitet (Lëngjet abodminale) prodhohen nga disa ditë në disa javë dhe e vetmja mënyrë për të eleminuar lëngun abdominal është Paracenteza. (Drenazhi i ujit, ku likuidi shkarkohet dhe gjithashtu dhe disa kripëra të rëndësishme të organizmit shkarkohen bashkë me të).

Lexo: Me kalimin e kohës qytetarët fitojnë imunitet ndaj Covid 19

Një mënyrë tjetër për shkarkimin e Lëngut abdominal është dhe Teknika “Peritoni”, pra e instalimit të një tubi abdominal në brendësi të Abdomenit dhe pjesa tjetër e tubit qëndron jashtë tij.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0