Kam shpenzuar 20 vjet duke studiuar 100-vjeçarët, njerëzit më të lumtur në botë kanë të gjithë këto 15 gjëra të përbashkëta - Business Magazine Albania

Kam shpenzuar 20 vjet duke studiuar 100-vjeçarët, njerëzit më të lumtur në botë kanë të gjithë këto 15 gjëra të përbashkëta

Dan Buettner një eksplorues, studiues i jetëgjatësisë, anëtar i National Geographic, gazetar dhe producent i vlerësuar me çmime ndan disa nga rezultatet e hulumtimeve të bëra se çfarë të përbashkëtash kanë njerëzit më të lumtur në botë. Gjithashtu është autor i disa prej librave më të shitur.

Ai është shprehur:

“Kam kaluar 20 vitet e fundit duke studiuar pesë Zonat Blu: Okinawa, Japoni, Sardenja, Itali, Nicoya, Kosta Rika, Ikaria, Greqi  dhe Loma Linda, Kaliforni . Këto zona janë shtëpia e njerëzve më jetëgjatë në botë.

Ndërsa hulumtoja për librin tim, ” Zonat blu të lumturisë: Mësime nga njerëzit më të lumtur të botës”, fola me Dan Witters, i cili ka qenë Drejtor Kërkimor i Indeksit Kombëtar të Shëndetit dhe Mirëqenies Gallup që nga viti 2008, në një përpjekje për të kuptoni shenjat dalluese të komuniteteve më të përmbajtjes. Witters më tha se lumturia autentike del nga një grup faktorësh të ndërlidhur që pothuajse gjithmonë shfaqen në një paketë. Ai identifikoi 15 nga ato që ai i quan “cowbell” që sinjalizojnë lumturinë e vërtetë. ”

Cilat janë këto 15 metrika që sinjalizojnë lumturinë e vërtetë?

Nëse jeni dakord me këto deklarata,  ju jeni më të lumtur se shumica e njerëzve

 1. Ju i menaxhoni mirë financat tuaja dhe jetoni sipas mundësive tuaja. Keni mjaftueshëm para për të bërë gjithçka që dëshironi të bëni.
 2. Ju vendosni dhe arrini qëllime në mënyrë të vazhdueshme.
 3. Gjithmonë gjeni kohë për udhëtime apo pushime me familjen dhe miqtë.
 4. Ju përdorni forcat tuaja për të bërë atë që bëni më mirë çdo ditë.
 5. Ju ndiheni të sigurt dhe të sigurt në komunitetin tuaj.
 6. Ju mësoni diçka të re ose interesante çdo ditë.
 7. Ju keni dikë në jetën tuaj që ju inkurajon të jeni të shëndetshëm.
 8. Ju ushqeheni shëndetshëm çdo ditë.
 9. Ju hani pesë racione me fruta dhe perime të paktën katër ditë çdo javë.
 10. Ju shkoni te dentisti të paktën një herë në vit.
 11. Në 12 muajt e fundit, ju keni marrë mirënjohje për ndihmën për të përmirësuar qytetin ose zonën ku jetoni.
 12. Nuk pi duhan.
 13. Ju keni një peshë normale dhe të shëndetshme.
 14. Ju ushtroni të paktën 30 minuta të paktën tre ditë në javë.
 15. Jeni aktiv dhe produktiv çdo ditë.

Si të gjeni vendin tuaj të lumtur

Nëse dëshironi të maksimizoni mirëqenien tuaj, qoftë aty ku jetoni aktualisht, ose në një vend të ri, ka disa udhëzime të tjera që mund t’i mbani parasysh.

Komunitetet që janë krijuar me këto metrika shpesh lulëzojnë dhe nxisin jetëgjatësinë:

 • Besim. Ka një grup politikanësh, policësh dhe fqinjësh të besueshëm.
 • Ecshmëria. Trotuaret dhe rrugët e sigurta lehtësojnë aktivitetin fizik dhe shoqërimin.
 • Qasja në natyrë. Ka afërsi me parqe, hapësira të hapura dhe pemë.
 • Angazhimi qytetar. Njerëzit kontribuojnë në mënyrë aktive për një qeveri të gatshme të qytetit për ruajtjen dhe miratimin e cilësisë së jetës.
 • Ambient i pastër. Ka ujë, ajër dhe tokë të pastër.
 • Dhëmbë të shëndetshëm. Njerëzit kanë qasje në kujdesin dentar të përballueshëm dhe të rregullt.
 • Rrugë miqësore me njerëzit. Rrugë të qeta dhe të sigurta që favorizojnë njerëzit në vend të makinave.
 • Sjelljet e shëndetshme. Ka kufizime lokale për pirjen e duhanit, më pak obezitet dhe më pak abuzim me drogën. 
 • Ushqim i shendetshem. Tregjet e fermerëve, restorantet lokale, ushqimet me bazë bimore që gjenden më lehtë sesa ushqimet e shpejta nga restorantet zinxhir.

Çelësi është të gjesh atë pikë të ëmbël mes shijimit të jetës tani dhe bërjes së gjërave që çojnë në një rezultat më të pasur dhe më kuptimplotë në të ardhmen.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0