5 gjëra që duhet të shtoni në rutinën e mëngjesit tuaj - Business Magazine Albania

5 gjëra që duhet të shtoni në rutinën e mëngjesit tuaj

5 gjëra që duhet të shtoni në rutinën e mëngjesit tuaj

Çfarë përmban rutina e mëngjesit tënd? Çfarë konsumon për të ushqyer trupin dhe mendjen ? Ndoshta po mendon… “Prit… Unë nuk kam një rutinë  mëngjesi!” Dhe kjo është në rregull; vazhdoni të lexoni! Pavarësisht nëse zgjoheni në orën 5 të mëngjesit apo në orën 11 të paradites, të gjithë kemi një model. Ne të gjithë kemi një grup sjelljesh që zakonisht bëjmë. A jeni ju të vetëdijshëm për veprimet tuaja?

Studimet më të fundit mbi trurin tregojnë se fuqia jonë e vullnetit dhe përqendrimi janë në kulmin e tyre në mëngjes. Fatkeqësisht, shumë prej nesh e humbasin atë kohë të artë duke u marrë me emailet dhe rrjetet sociale. Ndërsa të tjerët stërviten, përdorin tabelën e rutinës së mëngjesit dhe planifikojnë për ditën. Pra, çfarë bëjnë disa nga njerëzit më të suksesshëm në botë në mëngjes? Si mund ta përdorim mëngjesin për të krijuar vrull për ditën? Si mund ta përdorim më së miri mëngjesin dhe fuqinë tonë të vullnetit për avantazh? Pra… si duket një rutinë e shkëlqyer e mëngjesit? Vazhdoni të lexoni për të mësuar pesë gjëra që duhet të shtohen në rutinën e mëngjesit për ta bërë atë të shkëlqyer!

1. Jetoni në “tre”

Të jetosh në tre është hapi i parë për një rutinë të shkëlqyer mëngjesi. Cilat janë tre gjërat më të rëndësishme që duhet të bëj sot? Pa asnjë justifikim ose kompromis, çfarë bën pjesë në tre vendet kryesore të axhendës sime?

Brian Tracy rekomandon metodën ABCDE:

  • A – Çfarë duhet të bësh?
  • B – Çfarë do të dëshiroje të bëje?
  • C – Çfarë do të ishte mirë të bënit?
  • D – Çfarë mund të delegoni?
  • E – Çfarë nuk do të bëni sot?

Kjo është e shkëlqyer sepse është kritike të fokusoheni në atë që do të bëni dhe të qartësoni atë që nuk do të bëni.

Lexo edhe:Energji nga qielli: Si dronët mund të gjenerojnë energji elektrike

2. Për një rutinë të mirë mëngjesi, mbushni barkun

Mos e mbushni veten plotësisht, por sigurohuni që të keni një mëngjes që prodhon energji. Ndonjëherë mund të mashtrohemi duke menduar se nuk jemi ngrënës të mëngjesit, por bëjeni zakon të hani diçka. Fruta, perime, kos, drithëra… diçka të shëndetshme! Mos e anashkaloni atë! Ushqimi është karburanti dhe energjia jonë është gjithçka!

3. Përgatisni mendjen tuaj

Për disa njerëz, është meditimi ose lutja. Të tjerët mund të pëlqejnë të dëgjojnë diçka frymëzuese. Çfarëdo që të jetë, është kritike të kultivojmë ndjenja mirënjohjeje, lumturie, dashurie për veten dhe dashuri për të tjerët që në mëngjes. Nëse dëshironi të shkruani, vazhdo bëjeni. Nëse dëshironi të vizualizoni të gjithë njerëzit për të cilët është mirënjohës që i keni në jetën tuaj, bëjeni! Merrni pak kohë për të falënderuar për të gjithë njerëzit dhe gjërat e mahnitshme që keni në jetën tuaj. Jini mirënjohës për shëndetin tuaj, arritjen tuaj në jetë dhe ku jeni në udhëtimin tuaj tani. Para se të filloni ditën tuaj, merrni kohë për të qenë mirënjohës për ku jeni në momentin e tanishëm.

4. Përfshini një stërvitjen në rutinën e  mëngjesit

Le të lëvizë trupi! Nuk ka asnjë zëvendësim për lëvizjen. Lëvizja prodhon emocion dhe ai dëshiron të ndihet i shkëlqyer! Sa shpesh lëviz? Çelësi është të gjeni konsistencën, dhe është më e lehtë të jeni konsistent nëse po argëtoheni.  Cilat lëvizje ju pëlqejnë? A është vallëzimi? Vrapimi?  Kërcimi? Mbajtja e një pozicioni të çuditshëm të yogës? Gjeni cilat lëvizje ju pëlqejnë dhe bëjini ato derisa të djersini.

5. Dërgoni një mesazh

Me kë nuk keni folur për një kohë të gjatë? Kujt mund t’i shkruani ose t’i dërgoni një mesazh falënderimi? Cilësia e jetës sonë është e lidhur me cilësinë e marrëdhënieve tona. Është shumë e lehtë të humbasim në detyra, por marrëdhëniet janë thelbësore. Kush mund të lidhet me të që do ta bëjë të ndihet mirë? Ndoshta është një mik, një ish-koleg, ose dikush i ri që ai ka takuar. Ndoshta kjo person mund ta ndihmojë atë me një qëllim personal ose profesional. Vazhdoni të kultivoni zakonin e arritjes dhe mbajtjes së kontakteve. Sigurisht, jeta juaj është në dorën tuaj, por të kesh të tjerë për të ndihmuar dhe për të dëshmuar… është një gjë e bukur. Qëndroni të lidhur me njëri tjetrin.

Por prisni… si mund të krijohet një rutinë mëngjesi?

Krijimi i një rutine mëngjesi mund të jetë i vështirë, në varësi të asaj se ku është ai me entuziazmin e tij për ndryshim. Çdo ndryshim shpesh është i dhimbshëm në fillim, i çrregullt drejt mesit, por i bukur drejt fundit. Mbajeni atë në mendje. Rekomandohet të përdorë një tabelë ose një vizual tjetër për ta ndihmuar të qëndrojë në rrugën e duhur. Argëtohuni me të. Nëse ai humbet një ditë, mos e rrihni veten. Pranojeni atë, shikoni ku gabuat dhe rifilloni të nesërmen.

 

Cilat janë disa nga ritualet e mëngjesit që ju sjellin ju sukses çdo ditë?

everyday power

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0