Jeni gati të transformoni biznesin përmes teknologjisë? Ja 5 sfidat që duhet të kapërceni


Teknologjia, agjenti i ndryshimit të gjeneratës sonë po e shndërron peizazhin e biznesit, duke bërë të mundur që bizneset e vogla dhe të mesme të drejtojnë proceset, të përmirësojnë produktivitetin dhe të jenë para ndaj konkurrentëve.

Në një studim të fundit të kryer nga SMB Group dhe ekipi në Vistage, 218 CEO nga bizneset e vogla dhe të mesme ndanë qasjen e tyre ndaj transformimit dixhital. Nëntë nga dhjetë CEO raportuan që teknologjia po ndryshon biznesin e tyre në mënyra të rëndësishme: riformatimin e industrisë, evoluimin e praktikave të tyre të biznesit, transformimin e vendit të punës dhe kulturës së tyre dhe sigurimin e mbijetesës dhe rritjes së tyre.

Përkundër kësaj, vetëm gjysma (51 përqind) e CEO-ve kanë një strategji dixhitale për zhvillimin e biznesit.

Pse është kjo pengesë? Pa një strategji të përcaktuar mirë, CEO-t vështirësisht mësojnë transformimit dixhital. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për integrimin e teknologjisë, të cilën shumë CEO janë të paaftë ta përballojnë. Vetëm 37 për qind e të anketuarve thanë se i janë përkushtuar stafit të IT.

Kursejini vetes dhimbjen. Ndiqni këto pesë të vërteta të teknologjisë

  1. Mësoni me këtë ritëm.

Përparimet teknologjike nuk do të ngadalësohen kurrë. Ata thjesht do të vazhdojnë të përshpejtohen. Blockchain, inteligjenca artificiale dhe rrjetet 5G janë tashmë këtu, duke përdorur valën e ardhshme sizmike të ndryshimit. Realiteti është që do të jeni gjithmonë nën presion për të vazhduar më tej, por një strategji e qartë do t’ju ndihmojë të dini se ku t’i drejtoni investimet tuaja.

  1. Prisni të shpenzoni

Nuk është një ide e mirë të ndryshoni shpesh investimet në infrastrukturë, aplikacione dhe talent të IT, që janë thelbësore për biznesin tuaj. Teknologjia nuk është e lirë dhe zakonisht do të kushtojë më shumë sesa mendoni. Pranoni faktin që cilësia vjen me një kosto dhe alternativa është automatizimi.

  1. Kuptoni se transformimi është i vështirë

Projektet e IT gjithmonë do të zgjasin më shumë, do të kushtojnë më shumë dhe do të jenë më të vështira për t’u realizuar nga sa mendonit fillimisht. Zhvendosja drejt dixhitalizimit dhe transformimi i proceseve të rrënjosura, do t’ju testojë ju, ekipin tuaj dhe punonjësit tuaj në një mënyrë që as nuk e keni menduar më parë.

  1. Forconi sigurinë tuaj në internet

Përfitimet e përdorimit të të dhënave për të menaxhuar klientët tuaj, punonjësit, operacionet dhe financat mbartin rrezik të konsiderueshëm në formën e kërcënimeve në internet. Çdo ditë kriminelët në internet po punojnë për të shfrytëzuar dobësitë në sigurinë tuaj dixhitale dhe ata kurrë nuk do të heqin dorë. Nëse keni IP dixhitale, biznesi juaj ka të bëjë me të dhënat tuaja, kështu që duhet ta mbroni atë në formë aq vigjilente sa paratë tuaja dhe investimet tuaja.

  1. Mos harroni se flasim gjithnjë për njerëzit

Teknologjia mund të bëjë gjëra të mahnitshme. Por, është e fuqishme vetëm kur fuqizon udhëheqësit, menaxherët dhe punëtorët të marrin vendime më të mira dhe kur sigurojnë informacion që përmirëson produktivitetin. Është se si klientët përdorin teknologjinë për t’u angazhuar me ju dhe si njerëzit tuaj përdorin teknologjinë për t’u afruar me klientët tuaj, që shtyn një kompani të parë dixhitale në të ardhmen.

Mos harroni, transformimi dixhital nuk është një projekt IT, është një iniciativë drejtimi. Do të ketë sukses vetëm nëse mund të krijoni ndryshimin e sjelljes që kërkohet të përqafoni dhe kapitalizoni plotësisht në proceset dhe sistemet e para dixhitale. Mund të masni përshtatjen duke parë statistikat e përdorimit. Por, potenciali i vërtetë i teknologjisë realizohet vetëm kur të gjithë e adoptojnë dhe e përqafojnë atë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale