Java e punës 4-ditore. Sipas provave në Islandë rezulton të jetë një sukses i jashtëzakonshëm - Business Magazine Albania

Java e punës 4-ditore. Sipas provave në Islandë rezulton të jetë një sukses i jashtëzakonshëm

4-ditore

Provat e javës 4-ditore për të punuar në Islandë u konsideruan si një “sukses i jashtëzakonshëm” nga studiuesit sipas raportit më të ri.

“Mirëqënia e punonjësve u rrit në mënyrë të suksesshme në mes të një sërë treguesish, nga stresi i perceptuar dhe burnout te shëndeti dhe ekuilibri i punë-jetë,” deklaroi raporti i publikuar të Dielën. Në të njëjtën kohë, “produktiviteti dhe sigurimi i shërbimit mbetën të njëjtat ose të përmirësuara në shumicën e vendeve të provës”.

“Provat kanë treguar se shkurtimi i orëve të punës mund të ketë një efekt të fuqishëm pozitiv,” përfundoi raporti.

Studimi, i kryer nga Shoqata për Demokraci të Qëndrueshme në Islandë dhe Autonomy, morën në studim 2,500 punonjës, rreth 1% të popullsisë së Islandës që punon, në dy prova të mëdha midis 2015 dhe 2019. Provat “jo vetëm që synonin të përmirësonin ekuilibrin punë-jetë ,por edhe për të ruajtur ose rritur produktivitetin,” vuri në dukje raporti.

Lexoni: Zelanda e Re drejt hapjes, propozohet java e punës 4-ditore

Nuk kishte asnjë ulje të pagës për javët e reduktuara prej 35 – 36 orë në javë.

Provat përfshinin një larmi vendesh pune, nga zyrat tradicionale te parashkollorët dhe spitalet, në punë nga 9 me 5 si dhe në turnet jotradicionale. Ato u nisën nga Këshilli i Qytetit Reykjavík dhe qeveria kombëtare Islandeze në përgjigje të fushatave për ditë të shkurtura në një javë nga sindikatat dhe organizatat sociale.

Raporti gjithashtu vuri në dukje se 86% e punonjësve të Islandës tani ishin ose duke punuar më pak orë ose “duke fituar të drejtën për të shkurtuar orët e tyre”.

Studimi mund të funksionojë si një plan për provat e ardhshme në vendet e tjera, vunë në dukje studiuesit.

/huffpost

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0