Japonia prezanton trenin që mund të funksionojë gjatë tërmeteve

Japonia prezanton trenin që mund të funksionojë gjatë tërmeteve

Japonia

Japonia ka prezantuar një tren të ri që ka vendosur rekord në shpejtësi. Treni jo vetëm që është më i rehatshëm dhe më i shpejtë se modelet e mëparshme, por mund të funksionojë edhe pa energji të jashtme gjatë një emergjence, megjithëse vetëm për një distancë të shkurtër.

Treni është i pajisur edhe me bateri litiumi, të cilat lejojnë që të lëvizë pa furnizim me energji të jashtme, nëse ka një ndërprerje të shkaktuar nga një tërmet.

Bateritë lejojnë që treni të lëvizë larg nga pjesë të rrezikshme të rrugës, të tilla si një urë ose një tunel dhe të arrijë sigurinë e stacionit më të afërt.

Lexoni: Masa kundër terrorit në internet

Treni N700S – (‘S’ nënkupton ‘Supreme’) u lançua më 1 korrik. Mund të arrijë deri në 360 kilometra në orë, një rekord i ri i vendosur gjatë një provë në vitin 2019, duke e bërë atë një nga trenat më të shpejtë në botë. Sidoqoftë, shpejtësia e funksionimit do të shkojë deri në 285 kilometra në orë.

Ai ishte menduar të vihej në punë për herë të parë gjatë Lojërave Olimpike në Tokio, por pasi olimpiada e vitit 2020 u shty për shkak të pandemisë Covid-19, kompania hekurudhore e Japonisë vendosi ta prezantojë zyrtarisht atë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0