Japonia dënon me burg bullizmin kibernetik - Business Magazine Albania

Japonia dënon me burg bullizmin kibernetik

bullizmin kibernetik

Lëvizja vjen pas shqetësimeve në rritje për ngacmimet në mediat sociale.

Parlamenti i Japonisë ka miratuar legjislacionin që dënon me burgim “fyerjet në internet”, ose ngacmimet kibernetike.

Amendamenti i kodit penal të vendit do të hyjë në fuqi këtë verë. Personat e akuzuar për fyerje në internet mund të përballen me burgim deri në një vit ose një gjobë prej 300,000 jen (rreth 2,200 dollarë). Paraprakisht, dënimi për fyerjet në internet ishte shumë më i lehtë: personat e shpallur fajtorë mund të përballen me paraburgim deri në 30 ditë ose një gjobë prej 10,000 jen (75 dollarë).

Ky veprim vjen së bashku me shqetësimin në rritje për ngacmimet në mediat sociale në vend. Kjo është shkaktuar më së shumti nga një personazh publik që vdiq nga vetëvrasja, pasi kishte përjetuar ngacmim në internet. Hana Kimura, e njohur për Terrace House të Netflix, u përball me muaj të tërë të ngacmimeve të tilla, të cilat shumë u vunë në dukje pas vdekjes së saj. Marsin e kaluar një burrë u akuzua dhe u gjobit pasi i dërgoi vazhdimisht mesazhe urrejtje Kimura.

Zyrtarët japonezë trajtuan bullizmin kibernetik dhe rreziqet e tij menjëherë më pas.

Fyerjet, sipas kodit penal të Japonisë, përkufizohen si poshtërim publik i reputacionit të dikujt pa përmendur specifikat, pavarësisht nëse ky është një fakt rreth tyre ose një veprim specifik. Kjo është e ndryshme nga shpifja, e cila do të përfshinte specifikime.

Projektligji ka shkaktuar disa polemika në vend, me kritikët që sugjerojnë se kjo mund të kufizojë fjalën e lirë dhe dënimin ndaj atyre në pushtet. Shumë të tjerë besojnë se përkufizimi i “fyerjeve në internet” duhet të bëhet më i dallueshëm.

/mashable

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0