Jaguar Land Rover krijon 5,000 vende të reja pune


Jaguar Land Rover synon të ndërtojë makina elektrike.

Land Rover do të punësojë 5,000 persona për të rritur ekspertizën e tij në teknologjinë autonome dhe elektrike.

Firma tha se do të punësohen 1,000 inxhinierë softueri dhe elektronikë, dhe 4,000 punëtorë nëpër sektorët e tjerë, duke përfshirë prodhimin.

Shumica e vendeve të punës do të jenë në Mbretërinë e Bashkuar, dhe rekrutimi do të fillojë në vitin e ardhshëm.

Prodhuesi i makinave, i cili zotërohet nga Tata Motors i Indisë, punëson më shumë se 40,000 njerëz në mbarë botën.

Kompania do të ndërtojë makinën e saj të parë elektrike, të quajtur I-PACE, në Austri.

Gjithsesi, ajo kërkon të bëj disa modele të tilla edhe në Britaninë e Madhe, nëse do të mbështetet dhe nga qeveria.

Jaguar Land Rover tregon se gjysma e të gjitha modeleve të reja në versionin elektrik do të jenë të disponueshme deri në fund të kësaj dekade, prandaj kompania po kërkon aftësi të reja në stafin e saj.

/BBC

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale