Jaguar Land Rover krijon 5,000 vende të reja pune - Business Magazine Albania

Jaguar Land Rover krijon 5,000 vende të reja pune


Jaguar Land Rover synon të ndërtojë makina elektrike.

Land Rover do të punësojë 5,000 persona për të rritur ekspertizën e tij në teknologjinë autonome dhe elektrike.

Firma tha se do të punësohen 1,000 inxhinierë softueri dhe elektronikë, dhe 4,000 punëtorë nëpër sektorët e tjerë, duke përfshirë prodhimin.

Shumica e vendeve të punës do të jenë në Mbretërinë e Bashkuar, dhe rekrutimi do të fillojë në vitin e ardhshëm.

Prodhuesi i makinave, i cili zotërohet nga Tata Motors i Indisë, punëson më shumë se 40,000 njerëz në mbarë botën.

Kompania do të ndërtojë makinën e saj të parë elektrike, të quajtur I-PACE, në Austri.

Gjithsesi, ajo kërkon të bëj disa modele të tilla edhe në Britaninë e Madhe, nëse do të mbështetet dhe nga qeveria.

Jaguar Land Rover tregon se gjysma e të gjitha modeleve të reja në versionin elektrik do të jenë të disponueshme deri në fund të kësaj dekade, prandaj kompania po kërkon aftësi të reja në stafin e saj.

/BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0