Jack Ma tani prezent edhe në industrinë ushqimore? - Business Magazine Albania

Jack Ma tani prezent edhe në industrinë ushqimore?

Jack Ma tani prezent edhe në industrinë ushqimore?

Themeluesi i Alibaba, Jack Ma ka një titull të ri: pronar i “Ma’s Kitchen”. Miliarderi më i famshëm i teknologjisë kineze ka hedhur fokusin e tij pas një startupi të sapoformuar, emri i të cilit është  “Hangzhou Ma’s Kitchen Food”.

Sipas të dhënave publike kineze, kompania u inkorporua të mërkurën e kaluar në Hangzhou, vendlindja e Ma në Kinën lindore që shërben gjithashtu si bazë për tregtinë elektronike dhe gjigantin e teknologjisë Alibaba (BABA). Sipërmarrja e re do të fokusohet në shitjen e ushqimeve të paketuara paraprakisht, importet dhe eksportet, dhe shitjen e “produkteve bujqësore të ngrënshme”, sipas Sistemit të Publicitetit të Informacionit të Kredisë së Ndërmarrjeve Kombëtare të Kinës, një regjistër korporativ i drejtuar nga qeveria.

“Ma’s Kitchen” ka kapital të regjistruar prej 10 milionë juanë (1.4 milionë dollarë), tregoi sistemi. Biznesi është tërësisht në pronësi të një entiteti të quajtur Hangzhou Dajingtou Nr. 22 Arts and Culture, nga i cili Jack Ma ka 99.9% të pronësisë, sipas Qichacha, një ofrues i të dhënave të korporatës në Kinë. Firma e re nuk ka dhënë publikisht detaje mbi modelin e saj të biznesit, apo çfarë lloj ushqimi do të shesë. Fondacioni Jack Ma nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të hënën. Pavarësisht detajeve të pakta, konfigurimi ka nxitur spekulime se Ma mund të jetë në kërkim të një bumi të ushqimeve të gatshme në Kinë.

Lexo edhe:Jack Ma tërhiqet nga planet për të shitur aksionet e Alibaba

Tregu kinez për ushqimet e gatshme – ushqim që është gati për t’u ngrohur dhe për t’u ngrënë – kishte vlerë rreth 71.1 miliardë juanë (9.9 miliardë dollarë) vitin e kaluar, rreth 28% më shumë nga viti 2018, sipas Euromonitor International. Kërkesa për lloje të tjera ushqimesh të para-paketuara është rritur gjithashtu, me tregun për komplete ushqimesh – kuti ushqimore që kërkojnë montim ose gatim të thjeshtë – gati trefishuar nga 10.6 miliardë juanë (1.5 miliardë dollarë) në 2018 në 29.1 miliardë juanë (4 miliardë dollarë). në vitin 2022, treguan të dhënat e Euromonitor.

Ndërsa fokusi i sipërmarrjes së Ma nuk është plotësisht i qartë, “kjo është një industri që ka një hapësirë të jashtëzakonshme për inovacion,” tha Ben Cavender, menaxhues i China Market Research Group, një konsulencë strategjike. “Vaktet e paketuara po bëhen gjithnjë e më popullore”, tha ai. “Konsumatorët në disa raste po i zgjedhin këto vakte pasi ato po tregtohen dhe nuk po hanë aq shumë jashtë, por gjithashtu po i zgjedhin për akses në shumëllojshmëri dhe për shkak të kufizimeve kohore.” Ai tha se zakonet e formuara gjatë pandemisë – për të qëndruar brenda dhe për të zgjedhur opsione të përshtatshme ushqimore – si dhe një ngadalësim ekonomik në Kinë ka të ngjarë të nxisin më shumë njerëz të kthejnë vëmendjen e tyre në hapësirë.

“Nëse, në vend të kësaj, kjo përfundon më shumë për shitjet e ushqimeve të freskëta si frutat, ka gjithashtu kërkesë për një shumëllojshmëri më të gjerë opsionesh me cilësi të lartë dhe çmime të arsyeshme, dhe kjo është një hapësirë ku lidhjet e tij me tregtinë elektronike … do të shtonin vlerë”, shtoi Cavender.

Ma themeloi Alibaba në vitin 1999. Ai dha dorëheqjen si kryetar i kompanisë në vitin 2019, rreth një vit përpara  kritikave të rregullatorëve financiarë kinezë dhe bankave. Që atëherë, sipërmarrësi ka mbajtur një profil relativisht të ulët, ndërsa ka mbetur një aksioner i Alibaba.

Lajmi për sulmin e fundit të Ma erdhi pikërisht kur investitorët po i kushtonin vëmendje interesave të tij të biznesit: javën e kaluar, ai shtyu planet për të shitur qindra miliona dollarë aksione të Alibaba pas një rënie të aksioneve të kompanisë.

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0