Themeluesi i Twitter

Jack Dorsey, CEO “bujar” i Twitter


Jack Dorsey, Themelues i Square dhe Twitter, flet ne skene te TechCrunch Disrupt SF 2012 BusinessMag Shqiperi – Tags: BUSINESS SHKENCE, TENNOLOGJI

 

Thuajse një javë pas pezullimit të 300 punonjësve nga puna, CEO i Twitter Jack Dorsey i bën një dhuratë të madhe kompanisë.

Themeluesi i Twitter planifikon t’u japë një të tretën e aksioneve me vlerë rreth 200 milionë dollarë, që përbëjnë 1% kompanisë , punonjësve të tij. Dorsey e ka njoftuar lajmin më 15 tetor të këtij muaji.

Duke thënë se “më mirë të zotërosh një pjesë të vogël të diçkaje të madhe, se sa një pjesë të madhe të diçkaje të vogël,” , kjo është lëvizja e Dorsey-t e cila po kërkon ta ndihmojë Twitter-in të rritet.

Kjo lëvizje strategjike e Dorsey-t vjen në një kohë shumë delikate për kompaninë në tentativa për të rritur përqindjen e përdoruesve të rrjetit social ‘Twitter’. Dorsey pushoi nga puna 336 punonjës, 8% e të cilëve nga stafi i tij, vetëm pak ditë pas riemërimit për herë të dytë si CEO i rrjetit social. Pezullimet u bënë në pjesën më të madhe nga departamenti i inxhinierisë, pasi ai mendonte se puna do të shkonte më mirë me një skuadër më të vogël.

Pavarësisht se sipas Dorsey-t ‘investimi’ te punonjësit do të ndihmojë Twitterin të rritet, vendimi ka shumë gjasa që më tepër të rrisë moralin në rradhët e kompanisë pas lëkundjeve nga pezullimet e fundit.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0