Ja si ta kuptoni që punonjësi juaj do të largohet nga puna - Business Magazine Albania

Ja si ta kuptoni që punonjësi juaj do të largohet nga puna

punonjësi

Kompanitë në mbarë botën kanë mbetur në krizë pasi miliona punëtorë janë larguar nga puna në muajt e fundit. Por, ka të paktën një shenjë që mund t’i ndihmojë menaxherët të parashikojnë se kur një punonjës kërkon të largohet.

Rreth 78% e punonjësve që u larguan në gjashtë muajt e fundit bënë një kurs online, sipas një raporti të ri nga kompania globale e edukimit Cengage Group që anketoi 1200 punëtorë amerikanë që lanë punën e tyre së fundmi. Gati dy të tretat e të anketuarve, 64%, thanë se ky trajnim ishte integral për të gjetur punën e tyre të ardhshme.

“Ekziston një mesazh i qartë se punëtorët e sotëm kërkojnë vërtet rritje të karrierës dhe nëse nuk e gjejnë atë tek punëdhënësi i tyre, ata do ta lënë punën dhe do ta marrin vetë dhe më pas do të shkojnë në punën tjetër,” thotë CEO i Cengage, Michael Hansen.

Që nga fillimi i pandemisë, kurset e trajnimit dhe edukimit në internet kanë parë një rritje masive të pjesëmarrjes. Dhe kjo nuk është zbehur edhe kur u hoqën bllokimet dhe kufizimet e COVID.

LinkedIn raportoi në shtator se mbi 4.6 milionë konsumatorë ndoqën një nga trajnimet në internet të paraqitur në listën e 20 kurseve më të njohura të faqes vitin e kaluar. Në përgjithësi, LinkedIn pa një rritje vjetore prej 53% në numrin e orëve që anëtarët kaluan globalisht duke mësuar.

Udemy, një tjetër platformë e kurseve në internet, raportoi se kishte 46 milionë abonentë që paguanin në fund të shtatorit 2021, duke shtuar 2.4 milionë nxënës të rinj globalisht gjatë tremujorit të tretë të 2021. Në atë pikë, Udemy kishte rritur përafërsisht nivelet e tij unike mujore të vizitorëve 1,5 herë që nga shkurti 2020.

“Balanca e fuqisë midis punëtorëve dhe kompanive ka ndryshuar, si në bazë të atij rivlerësimi si dhe në atë boshllëk të aftësive,” thotë Hansen. “Është thjesht e vështirë të gjesh njerëzit e duhur me aftësitë e duhura për punë.”

Pse rikualifikim? Më shumë se gjysma e atyre që u larguan po kërkonin të ndryshonin fushë, zbuloi Cengage. Dhe ndërsa punëtorët janë të gatshëm të punojnë, ata në përgjithësi kërkojnë angazhime afatshkurtra, me 72% të të anketuarve nga Cengage që regjistrohen në një kurs që zgjati gjashtë muaj ose më pak.

Llojet e kurseve më të njohura ishin në fushat e kujdesit shëndetësor, teknologjisë ose financave dhe sigurimeve, zbuloi Cengage. Këta janë sektorë, thotë Hansen, ku ka një prevalencë shumë më të madhe të vendeve të punës që kërkojnë certifikata dhe kërkesa për aftësi jodiplomike, në mënyrë që punëtorët të mund të kenë mundësi të reja dhe potencialisht rritje të pagave. Në kujdesin shëndetësor, për shembull, punëtorët mund të trajnohen për të qenë flebotomist pa pasur nevojë të kthehen për të marrë një diplomë katër-vjeçare.

Diplomat tradicionale mund të mos jenë aq të rëndësishme për punëdhënësit në këta sektorë, shton ai. Në shumë raste, punëdhënësit kanë nevojë për më shumë aftësi të përditësuara për të mbajtur ritmin me gjëra të tilla si gjuha e kodimit dhe ndryshimet rregullative.

Kërkesa themelore vazhdon të jetë vërtet e fuqishme në sektorët e kujdesit shëndetësor, teknologjisë dhe financiare, thotë Hansen. Kjo do të thotë se është më e lehtë për punëtorët e rikualifikuar të gjejnë një punë.

Ndërsa shumica e punëtorëve që dhanë dorëheqjen e bëjnë këtë nga dëshira për të fituar më shumë, shumë janë të gatshëm të bëjnë sakrifica financiare në afatshkurtër. Rreth 71% e të anketuarve nga Cengage thanë se prisnin të ishin pa punë në mes të vendeve të punës, me pak më shumë se një e treta që planifikonin të ishin të papunë për të paktën tre deri në gjashtë muaj. Dhe 74% raportuan se ishin të gatshëm të merrnin një ulje page për një punë të nivelit fillestar në një fushë të re, për sa kohë që kishte vend për rritje afatgjatë.

Fakti që kaq shumë punëtorë janë të gatshëm të rikualifikohen është një “një thirrje e vërtetë e madhe zgjimi” për punëdhënësit, thotë Hansen. Kompanitë duhet t’u japin punonjësve të tyre një mundësi për t’u trajnuar dhe mësuar dhe më pas t’i zhvendosin ata në punë që përdorin ato aftësi të reja, në mënyrë që ata të mund të vazhdojnë të rriten brenda kompanisë, shton ai.

“Pse duhet të prisni që njerëzit të japin dorëheqjen, për të kuptuar se ju në fakt, si punëdhënës, keni një mundësi për t’i mbajtur dhe ritrajnuar?” thotë Hansen.

/fortune

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0