Ja si duhet të jetë dizajni i një zyre ideale

Ja si duhet të jetë dizajni i një zyre ideale


Një studim i fundit nga Harvard zbuloi se zyrat me plan të hapur e ndrydhin më shumë se sa e inkurajojnë bashkëpunimin në zyrë. Zyrat e hapura janë moda më idiote dhe më e kushtueshme e të gjitha kohërave.

Nëse standardi për një zyrë të mirë është fakti që ajo të jetë e ndriçuar, atëherë zyra ideale do të ishte ajo me plan të hapur. Gjithsesi nëse ju e përkufizoni zyrën ideale si një vend ku punonjësit 1) pëlqejnë të punojnë dhe 2) të pushojnë aty ku punojnë, plani i hapur nuk do të ishte një zgjedhje e mirë.

Hulumtuesit në Universitetin Sidnej survejuan 42,764 punonjës që punonin në zyra me këto plane:

  1. Plan i hapur
  2. Tavolina me ndarje të vogla
  3. Kabina me ndarje të larta
  4. Zyrë e veçantë për një person
  5. Zyrë e veçantë për 2-3 persona

Hulumtuesit pyetën punëtorët se si ndjehen për çdo aspekt fizik të vendit të tyre të punës që mund t’i bëjë ata të jenë më të lumtur ose më produktiv: temperatura e ambientit, cilësia e ajrit, sasia e dritës, rehatia vizuale, niveli i zhurmës, lehtësia e ndërveprimit (dmth. bashkëpunimi), hapësira e orendive, përshtatshmëria e mobiljeve, ngjyrave dhe struktura, dhe pastërtia e përgjithshme.

Pasi u vlerësuan të gjitha karakteristikat e zyrave, ky ishte rezultati i studimit:

Dëshironi punonjës të lumtur dhe produktivë? Dëshironi që ata të vijnë vullnetarisht në zyrë dhe të punojnë për orë më të gjata ndërsa janë atje? Dëshironi që ata të komunikojnë ballë për ballë dhe më shpesh?

Hiqni dorë nga plani i hapur dhe vendosuni në zyra private.

Kjo është zgjidhja më e mirë.

/Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0