Ja se si inteligjenca artificiale mund të kthehet në mjetin perfekt për të eksploruar universin - Business Magazine Albania

Ja se si inteligjenca artificiale mund të kthehet në mjetin perfekt për të eksploruar universin

Në përpjekjet tona për të kuptuar Universin, ne po bëhemi të pangopur, duke bërë më shumë vëzhgime sesa dimë se çfarë të bëjmë me këto vëzhgime. Satelitët lëshojnë qindra terabajt informacion çdo vit dhe një teleskop i cili po ndërtohet në Kili do të prodhojë çdo natë, 15 terabajt fotografi të hapësirës. Është e pamundur që njerëzit t’i klasifikojnë të gjitha këto informacione. Siç tha dhe astronomi Carlo Enrico Petrillo për The Verge: “Të shohësh imazhet e galaktikave është pjesa më romantike e punës sonë. Problemi është të qëndrosh i fokusuar.” Kjo është arsyeja pse Petrillo trajnoi një program të Inteligjencës Artificiale për t’a përdorur në kërkimet e tij.

Petrillo dhe kolegët e tij po kërkonin për një fenomen që në thelb është një teleskop hapësinor. Kur një objekt masiv (një galaktikë ose një vrimë e zezë) vjen midis një burimi të largët drite dhe një vëzhguesi në Tokë, ai përkul hapësirën dhe dritën rreth tij, duke krijuar një lente që u jep astronomëve një vështrim më të afërt të pjesëve tepër të vjetra dhe të largëta të Universit të cilat duhet të bllokohen nga pamja. Kjo quhet lente gravitacionale dhe këto lente janë çelësi për të kuptuar se nga është krijuar Universi. Megjithatë, deri më tani, gjetja e kësaj përgjigjeje ka qenë një punë e ngadaltë dhe e lodhshme.

Këtu hyn inteligjenca artificial dhe gjetja e lenteve gravitacionale është vetëm fillimi. Sipas profesorit të Stanford, Andrew Ng, kapaciteti i Inteligjencës Artificiale është të automatizojë çdo gjë “që një individ mund të bëjë, me më pak se një sekondë mendim”. Më pak se një sekondë nuk tingëllon si shumë, por kur bëhet fjalë për të analizuar sasi të mëdha të të dhënave të krijuara nga astronomia bashkëkohore, kjo është një mrekulli.

Kjo valë astronomësh të Inteligjencës Artificiale nuk po mendon vetëm se si kjo teknologji mund të rendisi të dhënat. Ata po eksplorojnë atë që mund të jetë një mënyrë krejtësisht e re e zbulimit shkencor, ku inteligjenca artificiale harton pjesët e Universit që nuk i kemi parë asnjëherë më parë.

The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0