Ja pse njerëzit e suksesshëm janë optimist gjatë gjithë kohës

Ja pse njerëzit e suksesshëm janë optimist gjatë gjithë kohës


Është shumë e lehtë në punë të pësosh rënie. Një projekt shkon keq, një bisedë merr tjetër rrjedhë, prandaj për këtë arsye gjërat edhe mund të dalin jashtë kontrollit dhe të ketë një formë rënie.

Ne duhet të jemi të kujdesshëm në punë dhe ky kujdes ndikon në qëndrimin dhe produktivitetin tonë. Nëse nuk e praktikojmë vetëdijen dhe zhysim këtë sjellje toksike para se situata të dalë jashtë kontrollit, atëherë nuk do të ketë rëndësi se ku punojmë pasi do t’i urrejmë gjithmonë punët tona. Nëse e shihni botën si një mashtrim gjigand, atëherë nuk do të zhgënjeheni. Çelësi për të thyer rëniet dhe mbajtjen e viteve të suksesit, është të stërvisni trurin tuaj të mendojë më me optimizëm.

Ja disa arsye se përse njerëzit e suksesshëm janë optimistë gjatë gjithë kohës:

Ata lartësojnë të menduarit e tyre
Me fjalë të tjera, ata shohin gjërat me perspektivë. Besimi i tyre në të ardhmen është më i fortë se pengesat e vogla që ndodhin çdo ditë. Si rezultat, ata nuk e humbin kohën dhe energjinë e tyre me gjëra pa vlerë, ose nuk i japin asaj fuqi për lumturinë e tyre. Quajeni si të dëshironi, optimizëm, idealizëm ose naivitet. E vërteta është se përvoja shpesh nxitet nga perceptimi. Ajo ku ju vendosni të përqëndroheni bëhet realitet. Duke zgjedhur të mbeteni pozitiv dhe entuziast, ju njëkohësisht dëboni kufizimet e besimeve, ndërsa zvogëloni kohën që ju duhet për të kapërcyer zhgënjimin.

Lexo: 5 hapat për të shtuar motivimin dhe për të përmirësuar jetën tuaj

Nuk janë të drejtëpërdrejtë
Duke folur për bindjet kufizuese, krenaria mund të jetë një atribut i rrezikshëm. Ai e gjykon gjykimin tonë, krijon pika të verbra dhe madje parandalon të mësuarit. Nëse nuk mbahet nën kontroll, kjo ndjenjë e fryrë e vetvetes, egoizmi dhe mendjemadhësia mund të jetë e kufizuar në karrierë. Një perspektivë pesimiste jo vetëm që e bën punën (dhe ju) herë pas here të padurueshme, por gjithashtu evoluon në një gjendje të njohur si një mendim i caktuar. Një mentalitet i caktuar sugjeron që aftësitë tuaja janë fikse në thelb. Me fjalë të tjera, ju keni ngecur me atë që keni marrë. Fatkeqësisht, për shkak të këtij besimi se nuk do të ketë rëndësi, shumë njerëz kurrë nuk provojnë gjëra të reja. Në anën tjetër, ata që janë më optimistë e shohin çdo përvojë (të mirë apo të keqe) si tërheqëse për zhvillimin e tyre. Si rezultat, ata janë më të gatshëm të marrin rreziqe dhe të eksperimentojnë.

Ata japin atë që duan të marrin
Përcaktoni se ku doni të arrini. Ata që përjetojnë sukses të vazhdueshëm dhe lumturi janë ekspertë në vetëmenaxhimin dhe kontrollimin e emocioneve të tyre. Ata nuk lejojnë që “sjelljet e këqija” të prishin qëndrimin dhe performancën e tyre në punë. Lumturia ngjall lumturi. 2020 mund të jetë viti juaj më i mirë, nëse besoni se do të jetë. Qëndrimi pozitiv dhe minimizimi i negativitetit është hapi i parë drejt materializimit të suksesit.

Inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0