Ja cila është rruga drejt një karriere të shkëlqyer pas diplomimit

Ja cila është rruga drejt një karriere të shkëlqyer pas diplomimit


Nga Rafaela Arapi, Data Quality Analyst

Në një kohë kur papunësia e të rinjve është e lartë, konkurrenca për të gjetur një punë me një pagë të mirë është rritur. Një diplomë universitare nuk është më e mjaftueshme. Punëdhënësit e sotëm kërkojnë studentë që kanë një diversitet eksperiencash jashtë studimeve të tyre, të rregullta akademike.

Sipas një artikulli të publikuar nga The Atlantic, eksperiencat jashtë studimeve akademike: Internshipe, punë, vullnetarizmi, dhe aktivitetet jashtëkurrikulare qëndrojnë në krye të listës së kërkesave gjatë punësimit të një të sapodiplomuari. Si rrjedhojë, është më e rëndësishme të kërkoni për mundësitë e ndryshme në dispozicion, gjatë edukimit tuaj në universitet.

Lexo: Agro Challenge, mundësia e të rinjve në fushën e agrobiznesit

Konsideroni Anën, të cilës i është ofruar një pozicion pune me kohë të plotë te McKinsey & Company para se të diplomohej, për shkak të eksperiencës diverse jashtëkurrikulare që ajo ka patur gjatë studimeve të saj bachelor. Ose Viola, e cila është përfshirë në Internshipe dhe si vullnetare, në projekte të ndryshme gjatë studimeve, dhe i është ofruar një vend pune nga Apple.

Këto janë vetëm dy nga shumë histori suksesi të individëve, që kanë nisur të ndërtojnë karrierën e tyre që në ditën e pare të studimeve universitare. Por, cili është sekreti i Anës, Violës, apo studentëve të tjerë, që mund të zgjedhin karrierën e tyre, ndryshe nga mijëra studentë të tjerë që janë pjesë e të ashtuquajturve “brezi i të papunëve”? A kishin ata prejardhje të privilegjuar dhe familjet e tyre iu ofruan të gjitha llojet e mundësive?

Jo. Sekreti i tyre është HeySuccess.com, sekreti i përdorur nga të rinjtë më të suksesshëm sot. HeySuccess është zgjedhja e studentëve dhe të sapodiplomuarve sepse ofron tre përbërës kryesorë për zhvillimin dhe suksesin e tyre në karrierë:

  1. Dhjetëra mijëra mundësi në mbi 180 vende, përfshirë praktikat, bursat, konferencat e studentëve dhe kompeticione,
  2. Burime të dobishme, këshilla për aplikime dhe webinare të prodhuara nga ekspertë të HR dhe të diplomuar të tjerë të suksesshëm,
  3. Një rrjet i të rinjve dhe rekrutuesve më të jashtëzakonshëm nga e gjithë bota.

HeySuccess beson se një arsim universitar është shumë i rëndësishëm, por nuk është mjaftueshëm në botën e sotme shumë konkurruese dhe të globalizuar. HeySuccess ofron një avantazh mbi diplomën universitare, që i bën të diplomuarit më të aftë dhe të përgatitur në tregun global.

Në 12 muajt e fundit, HeySuccess ka lidhur më shumë se 30,000 studentë me mundësitë e ofruara nga Coca Cola, Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, Singapori Airlines, Apple, H&M dhe 6.000 ndërmarrje të tjera, universitete, organizata qeveritare dhe jo-fitimprurëse.

Lexo: “AIESEC”, organizata globale që ofron mundësi për të rinjtë

HeySuccess po zgjerohet në Shqipëri, në mënyrë që t’i sjellë këto mijëra mundësi për studentët vendas.

Artikulli u shkrua nga një përfaqësuese e Kampusit HeySuccess në Tiranë, Rafaela Arapi, që gjithashtu ofron një kod zbritje prej 10% për të kaluar Premium në HeySuccess: RAFAELA. HeySuccess Premium lejon qasje të pakufizuar në të gjitha mundësitë, burimet dhe veçoritë e faqes. Më shumë informacione mund të gjenden KËTU.

Ne mezi presim që t’ju urojmë mirëseardhjen në Klubin e HeySuccess!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0