Agro Challenge, mundësia e të rinjve në fushën e agrobiznesit


Një sfidë startup-esh po zhvillohet në vend, kryesisht në 4 qytete: Tiranë, Vlorë, Shkodër dhe Korçë. Kompeticioni Agro Challenge ka kaluar në fazën e përzgjedhjes. Në Tiranë u përzgjodhën 5 ide të prezantuara nga studentë, startup dhe biznese të regjistruara. Këto ide janë në fushën e turizmit, inovacionit dhe shërbimeve. 

Qëllimi i Agro Challenge është të nxisë shpirtin sipërmarrës të të rinjve në Shqipëri, por edhe në nivel ndërkombëtar. Agro Challenge është një projekt nga qeveria gjermane nëpërmjet GIZ-it dhe i zhvilluar nga Adriapol Institut.

Lexo: Si të mos e “vrisni” biznesin tuaj? Disa këshilla nga Makwana dhe Morrow në seminarin “The Start up Business & Access to Finance”

Kriteret për bizneset e regjistruara janë: të kenë 5 vite të regjistruar në treg dhe të operojnë në 4 qytetet në Shqipëri, ku do të zhvillohet konkursi. Do zgjidhet një fitues nga 4 qytetet. Ata do të marrin pjesë në një bootcamp që do të zhvillohet në Tiranë. Sipas organizatorëve, më pas, do të ketë 1 konkurs kombëtar nga ku do të dalë një fitues, qw do të marrë pjesë në Agripreneurs Summit, Greqi në tetor 2020.

Në një intervistë të zhvilluar me Blerta Hoxhën organizatore e eventit, ajo theksoi se, “ka interes nga të rinjtë, të fokusuar në fushën e agrobiznesit. Pavarësisht se disa janë në fazën e parë të shfaqjes së interesit”.

Lexo: Sipërmarrësit e huaj, investime në teknologji për agrobiznesin

Juria është e organizuar në nivel kombëtar dhe përbëhet nga sipërmarrës. Qëllimi i jurisë është të selektojë idetë më të mira në fushën e agrobiznesit. Ka ide, të cilat bëjnë ndërthurjen e agrobiznesit me teknologjinë. Këto ide priten që të spikasin më shumë përpara jurisë”, sipas Blerina Hoxhës.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale