Ja cila është gjëja më e rëndësishme për të jetuar një jetë të lumtur, sipas psikologëve - Business Magazine Albania

Ja cila është gjëja më e rëndësishme për të jetuar një jetë të lumtur, sipas psikologëve

jetë të lumtur

Kur mendojmë se çfarë nënkupton një jetë e mirë, mund të imagjinojmë një jetë të mbushur me lumturi ose të përcaktuar nga një qëllim. Ndoshta ne imagjinojmë një jetë të kënaqshme dhe të qëndrueshme, të mbështetur nga një grup i ngushtë i miqve dhe familjarëve, ose një në të cilën ne i kalojmë vitet tona duke punuar drejt një qëllimi kuptimplotë, me gjithë orët e gjata dhe sakrificat që kërkon.

Sidoqoftë, sado të rëndësishme të jenë lumturia dhe qëllimi, ne mund të anashkalojmë një komponent tjetër të rëndësishëm: të qenit të hapur ndaj përvojave të reja dhe të ndryshme. Në një punim të fundit të botuar në revistën Psychological Review të Shoqatës Psikologjike Amerikane, dy psikologë ngrejnë argumentin se koncepti ynë se si duket një jetë e mirë duhet të përfshijë nëse ajo është “e pasur psikologjikisht”, të cilën ata e përcaktojnë si të “karakterizuar” nga një larmi përvojash interesante dhe që ndryshojnë perspektivën tonë.”

Pasuria psikologjike është kritike

Pasuria psikologjike, si një dimension për të jetuar një jetë të mirë është e rëndësishme, sepse zgjeron idenë tonë se si mund të duket një jetë e mirë. Nuk ka të bëjë vetëm me gjithçka po shkon mirë dhe pa probleme.

Pasuria psikologjike mund të përfshijë një larmi përvojash, disa prej të cilave do të sjellin lumturi, dhe të tjera, përpjekje të jashtëzakonshme. Të jetosh jashtë vendit, në një vend ku duhet të mësosh një gjuhë të re, është një përvojë sfiduese, megjithatë është ajo që mund të ndryshojë përgjithmonë perspektivën tonë. Marrja e vendimit për të ndjekur një karrierë të vështirë ose për të bërë një tranzicion në mes të karrierës është një zgjedhje që, edhe pse e mbushur me vështirësi, mund të shtojë dimensionet e pakrahasueshme në përvojat tona të jetës.

Edhe përballja me një sëmundje, një urgjencë familjare ose ndonjë nga shumë sfida të tjera që na detyrojnë të dalim nga zonat tona të rehatisë gjithashtu mund ta bëjnë jetën tonë më të pasur psikologjikisht. Edhe pse këto janë pothuajse përvoja që ne nuk duam t’i kalojmë, ato mund të kenë efektin e ndryshimit të perspektivave tona në mënyra që sjellin pasuri psikologjike në jetën tonë.

Lexoni: Afrim Krasniqi: Demokracia nuk është vetëm procedurë

Siç theksojnë autorët, faktorët më të pritshëm janë gjithashtu kritikë: lumturia dhe ndjenja e qëllimit do t’ju marrin një rrugë të gjatë. Në varësi të personalitetit tuaj dhe vlerave tuaja, ju mund t’i jepni përparësi njërit prej këtyre aspekteve më shumë se të tjerëve.

Në përgjithësi, njerëzit që i japin përparësi të madhe lumturisë priren të vlerësojnë stabilitetin, si dhe një mendim pozitiv dhe njerëzit që i japin përparësi qëllimit priren të kenë parime të forta morale, ndërsa ata që gravitojnë drejt pasurisë psikologjike kanë tendencë të vlerësojnë kuriozitetin dhe spontanitetin. Gjeja më e rëndësishme është të zhvilloni njohuri për të identifikuar se kush jeni dhe çfarë ju vlerësoni, sepse kjo do të përcaktojë se si duket një jetë e mirë për ju.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0