Ja 61 karburantet qe abuzojne me cilesine dhe sasine (lista) - Business Magazine Albania

Ja 61 karburantet qe abuzojne me cilesine dhe sasine (lista)


Inspektorati Qendror Teknik ka publikuar sot listen e subjekteve ndaj te cilave jane marre masa me gjobe per mosrespektim te detyrimeve dhe kerkesave ligjore sa i takon treguesve te cilesise dhe sigurise ne tregtimin e lendeve hidrokarbure. Gjate muajit nentor 2014, Drejtoria e Inspektimit te Naftes dhe Gazit ka vendosur masen e gjobes per 43 subjekte tregtimi. Gjate kontrollit ne kete muaj, ne 31 prej ketyre subjekteve jane konstatuar mungesa ose mangesi te dokumentacionit tekniko-ligjor ndersa per 12 raste ka pasur probleme me standardin e pikes se flakerimit apo perqindjes se squfurit. Gjate muajit dhjetor 2014, pas kontrolleve te ushtruara nga Drejtoria e Inspektimit te Naftes dhe Gazit jane vendosur 18 gjoba. Gjate kontrollit ne kete muaj ne 11 raste u konstatua mungese e dokumentacionit tekniko-ligjor dhe ne 7 raste probleme me treguesit e pikes se flakerimit dhe perqindjen e squfurit. Me poshte lista e karburanteve te gjobitur dhe arsyet e vendosjes se gjobes.

Burimi: /lapsi.al/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0