IuteCredit blen kompaninë FINAL - Business Magazine Albania

IuteCredit blen kompaninë FINAL


Balfin është një grup që po zgjerohet vazhdimisht duke investuar dhe blerë kompani. Por ai edhe po shet kompani të tij. Final është kompania që Balfin i ka shitur shoqërisë financiare IUTECREDIT ALBANIA sh.a.

Autoriteti i Konkurrencës ka miratuar transferimin e plotë të kuotave të FINAL te Iutecredit. Sipas Autoritetit të Konkurencës, shitja e aksioneve është njoftuar në muajin prill tek Autoriteti, me argumentin se IUTECREDIT po diversifikon portofolin në kreditë konsumatore e qiranë financiare.

Autoriteti ka vlerësuar se nuk do të ketë një shtrembërim të konkurencës me bashkimin e dy kompanive, pasi të dyja së bashku kanë një peshë të vogël në treg.

Në raport thuhet se, “Tregu gjatë vitit 2017 paraqitet i hapur (liçencimi për kredi dhe mikrokredi) dhe kjo evidentohet nga hyrja e tre konkurrentëve të rinj në treg. Shoqëria IuteCredit Albania paraqitet me një pjesë tregu të vogël ndërkohë që shoqëria Final SHA ka një fuqi në treg të limituar. Pas realizimit të përqendrimit fuqia ekonomike e IuteCredit Albania SHA ngelet pothuajse në të njëjtat nivele si para realizimit të transaksionit” vlerëson Konkurrenca. Këto të dhëna si dhe vlerësimi se nuk kemi mbivendosje horizontale të kompanisë kanë bërë që Autoriteti i Konkurrencës të miratojë vendimin.

Sipas të dhënave zyrtare, ka 22 shoqëri financiare jo banka që operojnë në tregun e kredisë, mikrokredisë, qirasë financiare dhe faktoringut të ofruara nga Subjektet.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0