Islanda është vendi më i sigurtë për të rritur një familje

Rritja e një familje nuk është aspak e lehtë pa marrë parasysh se ku je në botë. Sidoqoftë, ekzistojnë disa vende që sigurisht ndihmojnë në lehtësimin e shumë sfidave të prindërimit. Blogu i prindërve Asher & Lyric ka botuar një indeks “të rrisësh një familje” për vitin 2020, me Islandën jashtëzakonisht të bukur që mban vendin e parë për të rritur fëmijë.

Islanda u rendit e para për një numër faktorësh, duke marrë shumë vlerësime A+ në siguri, lumturi, kosto dhe shëndet. Ky vend nordik i mrekullueshëm gjithashtu u nda mirë me arsimin dhe kohën, duke shënuar përkatësisht një B- dhe një A-. Asher & Lyric hartuan këtë indeks nga statistikat e nxjerra nga 30 burime globale. Të gjitha vendet skandinave renditen shumë lart, me Islandën që ndiqet nga Norvegjia, Suedia dhe Finlanda.

Islanda gjithashtu u rendit si vendi më i sigurt në listë, si dhe i treti më i lumtur. Këta dy faktorë janë të lidhur me njerëz të lumtur që statistikisht kanë më pak të ngjarë të kryejnë krime, pra duke kontribuar në një shoqëri paqësore të gjithanshme. Për më tepër, Islanda njihet gjithashtu se është një udhëheqëse globale në fushën e të drejtave të njeriut, duke dalë e dyta më e mira në këtë listë. Vendi i jep rëndësi të madhe të drejtave të barabarta për të gjithë personat, për cilindo komb, pavarësisht nga vendbanimi, gjinia, kombësia, raca, feja, gjuha ose statusi tjetër.

Kushtetuta e Islandës funksionon për të siguruar që, pavarësisht se kush është një fëmijë dhe nga vjen, ata do të trajtohen në mënyrë të barabartë dhe pa asnjë lloj diskriminimi që ndodh në shumë vende të tjera. Në anën tjetër të medaljes është Amerika, e cila renditet jashtëzakonisht dobët. Duke u ndalur në vendin e 34-të, i dyti nga fundit në indeksin pranë Meksikës, Amerika shënoi një seri Fs të turpshme kur ishte fjala për sigurinë, koston dhe kohën.

Unilad

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale