Ish-studenti i Harvardit Shannon Lytle tregon për sfidat e tij si emigrant


Të gjithë ju të rinj, që kushtet ekonomike dhe sociale ju pengojnë të kryeni studimet, mos u dorëzoni kurrë. Kujtoni që, sfidat dhe problemet ju bëjnë më të fortë dhe ju përgatisin për jetën.

“Në shkollën e mesme, unë punoja në McDonald’s në mënyrë që të mund të bëja testin SAT. I ushqeja dhe kujdesesha për tre vëllezërit e mi të vegjël, derisa i merrte gjumi dhe rrija zgjuar deri në 4 të mëngjesit për të bërë detyrat e shtëpisë. Kthehesha në shtëpi përmes një lagjeje të rrezikshme të qytetit pas mësimit, sepse nuk mund të blija një makinë. Zgjatesha me kompjuterin tim në dritaren time gjatë natës për të vjedhur wifi nga fqinji dhe për të përfunduar detyrat. Më kanë tallur dhe më kanë thënë, që në këtë pjesë të Ohajos, vetëm fëmijët e mjekëve dhe avokatëve mund të regjistrohen në Universitetin ​​Ivy League. Në kolegj, u shqetësova aq shumë kur u prish laptopi im sepse u deshën 150 orë punë për ta blerë atë. Kam pastruar tualete, kam shitur rroba, vetëm që të mund t’i ndjek ëndrrat e mia dhe të udhëtoja nëpër botë. Gjatë gjithë jetës time, jam lutur për gjithҫka. Jam djali i një punëtori të thjeshtë dhe një emigrant; një student i gjeneratës së parë. Sot u diplomova në Harvard”.

/Shannon Lytle

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale