Ish shefja e FMN: kriptovalutat nuk vlejnë asgjë - Business Magazine Albania

Ish shefja e FMN: kriptovalutat nuk vlejnë asgjë

kriptovalutat

Presidentja e Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarde mendon se kriptovalutat nuk vlejnë asgjë. “Vlerësimi im shumë i përulur është se nuk vlen asgjë,” tha Lagarde për kriptot në një intervistë për emisionin holandez “College Tour”. “Bazohet në asgjë,” shton ajo duke theksuar se, “Nuk ka asnjë aset themelor që të veprojë si një spirancë sigurie.”

Lagarde u bëri thirrje politikëbërësve në nivel global që të vendosin rregulla për të mbrojtur investitorët e papërvojë, të cilët vënë baste të mëdha në asetet digjitale. Kriptomonedhat janë zhytur këtë vit, ku bitcoin ka fshirë më shumë se gjysmën e vlerës së tij, që nga nivelet më të larta të nëntorit.

Jam e shqetësuar për ata njerëz që mendojnë se do të jetë një shpërblim, që nuk i kuptojnë rreziqet, të cilët do t’i humbasin të gjitha dhe që do të jenë tmerrësisht të zhgënjyer. Prandaj besoj se kjo duhet të rregullohet,” tha Lagarde.

Një anëtar i audiencës së shfaqjes tha se humbi 7,000 euro (7,469 dollarë) pasi bleu token Cardano, cka dhemb, sipas Lagarde.

Lexo: Përgjysmohet çmimi i Bitcoin, presidenti i El Salvadorit vazhdon të blejë

Dyshimi i ish-shefes të Fondit Monetar Ndërkombëtar ndaj kriptove nuk është i ri. Ajo ka ngritur më parë shqetësime për ndikimin mjedisor të monedhave digjitale, si dhe përdorimin e tyre të mundshëm në pastrimin e parave dhe evazionin e sanksioneve.

Komentet e saj të fundit mbërrijnë në një kohë të një kontrolli të shtuar të tregut të kriptove, pasi rregullatorët reagojnë ndaj pasojave nga rënia e terraUSD, e ashtuquajtur monedhë e qëndrueshme, që ishte menduar të kishte gjithmonë vlerën 1 dollar.

Disa banka qendrore po punojnë për alternativat e tyre virtuale ndaj parave të gatshme në përgjigje të rritjes së shpejtë të monedhave digjitale, ku BQE është një prej tyre. Një euro digjitale do të ishte “shumë ndryshe” nga kriptovalutat private, tha Lagarde.

CNBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0