iPhone 6S dhe 6S Plus “mbërrijnë” në Indi


iPhone-t e ri të Apple tanimë po përgatiten për të fituar në “betejën” e ‘thithjes’ së konsumatorëve në rajonin më të madh të përhapjes së smartphonave në botë.

Nga e Premtja, iPhone 6S u bë i disponueshëm në tregun e Indisë me një çmim fillestar prej 62,000 rupi indianë (955$), ndërsa iPhone 6S Plus nis me një çmim prej 72,000 rupi (1,109 $).

CEO i gjigandit Apple, Tim Cook, ka falenderuar konsumatorët me anë të një postimi në Twitter për radhët e gjata të pritjes në mesnatë për iPhone 6S and iPhone 6S Plus në një Apple Store në Mumbai.

Por Apple përballet me sfida të mëdhaja në Indi. Paçka se shitjet e iPhone kapërcyen në 93 % në tremujorin e dytë të këtij viti në rajon, kompania  zotëron vetëm 2 % të tregut  të telefonave  ‘inteligjentë’ në Indi,  ka thënë Reuteurs në korrik të këtij viti.

iPhone i ri mund të jetë shumë i shtrenjtë për konsumatorët indianë  dhe pjesa më e madhe e rritjeve të shitjeve të iPhone-ave deri tani ka ardhur nga modelet e vjetra. Rivali i tij ‘Samsung’ dhe kompani të tjera lokale si ‘Micromax’ ofrojnë pajisje mobile me një çmim më të lirë, duke bërë për vete më tepër blerës.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale