Investitorët kinezë shfaqin interes për Shqipërinë - Business Magazine Albania

Investitorët kinezë shfaqin interes për Shqipërinë


Në prag të Panairit Ndërkombëtar të Tiranës organizuar nga Klik Ekspo Grup që do të mbahet në muajin Maj dhe në edicionin e tij të 24 në Nëntor, investitorët kinezë përmes këshillit për promovimin e tregtisë ndërkombëtare e shohin me interes këtë aktivitetet.

ZHU YINGMIN: Janë bërë tashmë disa vjet që sipërmarrësit kinezë marrin pjesë në këtë panair ndërkombëtar. Ne kemi mundësinë të iniciojmë pjesëmarrje të kompanive të mëdha në këtë panair për të parë mundësitë e shumta të investimeve në vend. Për këtë organizim ne jemi ngushtësisht të lidhur me Klik Ekspo Grup sepse e shohim si një ndërmjetësim të frytshëm me qëllim forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Për Zhuo Tong (Xhou Tong), zv/drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Tregtisë dhe Promovimit, Shqipëria ka mundësi të mëdha ekonomike dhe kulturore për të rritur bashkëpunimin mes vendeve.

Zhuo Tong: Jam i gëzuar që kam ardhur këtu. Kam patur mundësinë të njihem me projektet dhe aspiratat për të ndryshuar Shqipërinë. Jam i lumtur që takoj familjen e shkrimtarit Dritëro Agolli. Shqipëria ka pësuar ndryshime të mëdha, dhe ne si këshill ekonomik kemi për qëllim që në panaire e ekspozita të promovojmë kulturën Kineze dhe ta bëjmë prezente atë në shtete të ndryshnme. Ne kemi 60 vjet eksperiencë dhe padyshim që në panaire të tilla, pritet të forcojmë më tej bashkëpunimin mes vendeve.

Përveçse bashkëpunimit ekonomik, qeveria popullore e Kinës në Shqipëri mes programeve kulturore si “16+1”dhe “Një Brez, një Rrugë – Nxitja e komunikimit mes popujve”, kanë mundësuar përkthimin e veprave madhore të letërsisë shqiptare dhe anasjelltas. Në Kinë ëshë ribotuar Poema “Nënë Shqipëri” e Dritëro Agollit, teksa pregatitet të dalë nga shtypi dhe “Njeriu me Top”. Të tjera vepra të Agollit në gjuhën kineze janë disa vëllime me poezi si dhe “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”.

Burimi: kohajone.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0