Investitorët kinezë shfaqin interes për Shqipërinë


Në prag të Panairit Ndërkombëtar të Tiranës organizuar nga Klik Ekspo Grup që do të mbahet në muajin Maj dhe në edicionin e tij të 24 në Nëntor, investitorët kinezë përmes këshillit për promovimin e tregtisë ndërkombëtare e shohin me interes këtë aktivitetet.

ZHU YINGMIN: Janë bërë tashmë disa vjet që sipërmarrësit kinezë marrin pjesë në këtë panair ndërkombëtar. Ne kemi mundësinë të iniciojmë pjesëmarrje të kompanive të mëdha në këtë panair për të parë mundësitë e shumta të investimeve në vend. Për këtë organizim ne jemi ngushtësisht të lidhur me Klik Ekspo Grup sepse e shohim si një ndërmjetësim të frytshëm me qëllim forcimin e bashkëpunimit ekonomik mes dy vendeve.

Për Zhuo Tong (Xhou Tong), zv/drejtori i Përgjithshëm i Departamentit të Tregtisë dhe Promovimit, Shqipëria ka mundësi të mëdha ekonomike dhe kulturore për të rritur bashkëpunimin mes vendeve.

Zhuo Tong: Jam i gëzuar që kam ardhur këtu. Kam patur mundësinë të njihem me projektet dhe aspiratat për të ndryshuar Shqipërinë. Jam i lumtur që takoj familjen e shkrimtarit Dritëro Agolli. Shqipëria ka pësuar ndryshime të mëdha, dhe ne si këshill ekonomik kemi për qëllim që në panaire e ekspozita të promovojmë kulturën Kineze dhe ta bëjmë prezente atë në shtete të ndryshnme. Ne kemi 60 vjet eksperiencë dhe padyshim që në panaire të tilla, pritet të forcojmë më tej bashkëpunimin mes vendeve.

Përveçse bashkëpunimit ekonomik, qeveria popullore e Kinës në Shqipëri mes programeve kulturore si “16+1”dhe “Një Brez, një Rrugë – Nxitja e komunikimit mes popujve”, kanë mundësuar përkthimin e veprave madhore të letërsisë shqiptare dhe anasjelltas. Në Kinë ëshë ribotuar Poema “Nënë Shqipëri” e Dritëro Agollit, teksa pregatitet të dalë nga shtypi dhe “Njeriu me Top”. Të tjera vepra të Agollit në gjuhën kineze janë disa vëllime me poezi si dhe “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”.

Burimi: kohajone.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale