Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë, Road Show në jug të Shqipërisë - Business Magazine Albania

Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë, Road Show në jug të Shqipërisë


Tiranë më 28.03.2016-Zyra Ndërkombëtare Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë pas organizimit të suksesshëm të Misionit Ekonomik në Shqipëri dhe Forumit të Biznesit dhe Investimeve edicioni i tretë në Tiranë do të ndërmarrë nga data 28 Mars deri në datë 3 Prill një tur njohës ekonomik (Road Show). Ky tur do të përqendrohet kryesisht në zonat e Jugut të Shqipërisë.

I pari i këtij lloji i zhvilluar nga Zyra Ndërkombëtare Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë, Road Show do të nisë nga qyteti i Fierit, për të vazhduar më pas në Gjirokastër, Vlorë, Sarandë dhe për të përfunduar në Tiranë. Drejtuesi i kësaj zyre Z. Fatos Mustafa e ndërmerr këtë Road Show, duke ndjekur politikën e promovimit të Invest Macedonia, e cila konfirmon edhe një herë vullnetin dhe përpjekjet për të zhvilluar në nivel më të lartë marrëdhëniet ekonomike mes Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Në të gjitha bashkitë ku do të zhvillohet ky tur, do të ndërmerren takime me drejtuesit e dhomave të tregtisë dhe industrisë, drejtuesit e bashkive përkatëse, si dhe do të zhvillohen vizita në kompanitë më të mëdha të qarqeve.

“Synimi ynë është të risim bashkëpunimin ekonomik mes Maqedonisë dhe Shqipërisë dhe më konkretisht me disa nga qarqet më të rëndësishme të Shqipërisë së Jugut. Të dyja palët do të eksplorojnë hapësirat ku mund të rriten shkëmbimet tregtare, turizmi, investimet etj. Në axhendën disa ditore janë programuar vizita njohëse në disa nga kompanitë më të mëdha të këtyre zonave”, tha Z. Fatos Mustafa drejtues i Zyrës Ndërkombëtare Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë.

Takimet e tipit G2B, G2G, me kryebashkiakët, me Dhomat e Tregtisë dhe Industrisë të Fierit, Lushnjës, Gjirokastrës, Vlorës, Sarandës do të krijojnë mundësinë për të ftuar këto delegacione në takime të ndërsjelltë në Maqedoni, por edhe për të nënshkruar marrëveshje binjakëzimi në fusha, si ajo ekonomike, kulturore, historike, turizëm etj. Kjo do t’u krijojë mundësinë sipërmarrjeve të të dyja vendeve të prezantohen para tregjeve më të mëdha, të prezantojnë oferta të përbashkëta në turizëm etj.

Gjithashtu Zyra Ndërkombëtare Invest Macedonia-Shqipëri & Kosovë do të organizojë takime edhe me drejtuesit e dy porteve të rëndësishme, si ai i Vlorës dhe Sarandës për t’u njohur nga afër me investimet e realizuara dhe mundësitë për t’i shërbyer në të ardhmen biznesit dhe turistëve nga Maqedonia. Road Show do të ndalet edhe në skajet më të largëta të jugut të Shqipërisë, si në Konispol dhe Xarrë. Ky event do të kulmojë në muajin Qershor kur do të bëhet e mundur ardhja e mbi 40 sipërmarrjeve nga Maqedonia që do të shohin nga afër mundësitë për të rritur dhe zgjeruar aktivitetet e tyre, si dhe anasjelltas.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0