Instat: Janar-mars, fluksi i të huajve rritet 12.5%


Shenjat e shtrirjes së turizmit apo edhe dinamika e profesionistëve e investitorëve të huaj ka filluar të bëhet e dukshme edhe jashtë pikut të sezonit turistik.

Instituti Shqiptar i Statistikave (INSTAT) raporton se në tre muajt e parë të këtij viti, Shqipëria është vizituar nga 677 mijë shtetas të huaj. Ky është një fluks 12.5% më i lartë krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Në fluksin e të huajve kryesojnë kosovarët, me 226 mijë e ndjekur nga grekët dhe italianët.

Hyrjet e të huajve në kufi sipas numrit më të lartë

Kosovarë      226  mijë (rritje 12%

Grekë              98.7  mijë  (rritje 19% )

Maqedonas       98 mijë (rritje 3%)

Malazezë          75.3 mijë (rritje 1.5%)

Italianë            55.6 mijë (rritje 12%)

 

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale