Instagram shton opsionet e përzgjedhjes së gjinisë


Instagram ka njoftuar se po përditëson opsionet e saj të përzgjedhjes gjinore për profilet publike. Përzgjedhja gjinore lejon një person të deklarojë gjininë që i identifikon ata, për shembull, mashkull apo femër. Por aktualisht aplikacioni lejon vetëm këto dy opsione plus një të treta që thotë “jo e specifikuar“.

Lexon: Pas Facebook edhe Instagram po shtrenjtohet për përdoruesit

Kjo do të ndryshojë në një përditësim të ardhshëm. Së shpejti, përdoruesit e Instagram do të jenë në gjendje të zgjedhin opsionin e dëshiruar të gjinisë së tyre. Instagram thotë se po ndodh kjo për arsye që aplikacioni të mund të jetë “më gjithëpërfshirës dhe reflektues se si njerëzit identifikojnë veten sot”.

Përdoruesit e Instagram mund të presin që të shohin opsionet e reja gjinore që fillojnë këtë javë në kohë për Pride 2019. Kompania po mbështet gjithashtu komunitetin LGBTQ+ duke publikuar një udhëzues për mirëqenien online dhe vetë-kujdesin që synon adoleshentët LGBTQ+, e cila vë në fokus mjetet që mund t’i mbajnë ata të sigurtë dhe të mbështetur nga kjo platformë.

burimi: FastCompany

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale