Innovation Challenge Fund hap aplikimet për financimin e startup-eve inovative dhe organizatave


Innovation Challenge Fund, ka hapur mundësinë e aplikimit në mbështetje të sipërmarrjeve startup dhe organizatave. Programi i mbështetur nga Bashkimi Europian, qeveritë suedeze dhe gjermane, parashikon mbështetjen e ideve inovative.

The challenge Fund është një institucion financimi konkurrues, i cili do të përdoret si mjet për të lehtësuar qasjen në financa për kompanitë inovative në fazë të hershme të zhvillimit, si dhe për organizatat e angazhuara në shërbime për fillimin e inovacioneve dhe promovimin e sistemit shqiptar të inovacionit.

Fondi ka për qëllim që të dy palët, si bizneset startup dhe organizatat, (ofrues të shërbimeve inovative) të mbështeten në rritje kapacitetesh në forma të ndryshme përmes asistencës teknike të GIZ. Fondi do të sigurojë financim për kompanitë më premtuese për t’i ngritur ato në sipërmarrje inovative.

Fondi parashikohet të sigurojë financim për ofruesit më të mirë të shërbimeve të inovacionit për të përmirësuar më tej kapacitetin e tyre dhe / ose për të zhvilluar shërbime të reja për inovacionin dhe komunitetin fillestar në Shqipëri.

Fituesit e grandit do të përzgjidhen në bazë të disa kritereve konkurruese. Selektimi do të bëhet bazuar në kritere specifike nga një komitet vlerësimi me ekspertë ndërkombëtarë. Të gjitha aspektet e financimit do të zhvillohen në mënyrë dixhitale përfshirë edhe procesin e aplikimit.
Aplikimi për sipërmarrjet parashikon të mos kalojë 7 mijë euro për idetë stratup (të paregjistruara), deri në 15 mijë euro për startup-et e reja, të regjistruara nën dy vjet dhe 25 mijë euro për startup-et e regjistruara mes 13-36 muaj.

Minimumi i bashkëfinancimit nga aplikuesit nuk duhet të jetë më pak se 50% e gjithë kostos së projektit.

Për organizatat, mbështetja financiare është deri në 100 mijë euro.
Kliko Këtu për t’u informuar dhe aplikuar si startup ose organizatë.

Euforinnovation.al

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale