Infeksionet nga plazhi dhe pishina, dermatologët: Kemi mesatarisht 10 raste në ditë - Business Magazine Albania

Infeksionet nga plazhi dhe pishina, dermatologët: Kemi mesatarisht 10 raste në ditë

Infeksionet nga plazhi dhe pishina, dermatologët: Kemi mesatarisht 10 raste në ditë

Frekuentimi i plazheve dhe pishinave gjatë verës, pasohet nga problematika shëndetësore. Dermatologët referojnë se çdo ditë vizitojnë mesatarisht 8 deri në 10 pacientë, me infeksione në lëkurë,  ku rastet më të mëdha janë fëmijët.

“Patologjia më e shpeshtë që është hasur janë infeksionet bakteriale. Problemi më i madh është përhapja e këtij infeksioni. Infeksionet mykotike janë të një tjetër problematike e këtyre ditëve,

“Janë vërejtur shumë infeksione mykotike të cilën shpesh e kanë marrë nga pishinat apo plazhet”,  tha Monika Fida, dermatologe.

Dëshira për të marr në një kohë të shpejt ngjyrën çokollatë, ka bërë që shume pushues të kërkojnë ndihmën e mjekëve si pasojë e djegies nga dielli.”

“Një pjesë e individëve e anashkalojnë dhe nuk e përdorin siç duhet kremin me faktorë të lartë mbrojtës apo veshjet e posaçme, shumë individë nuk arrijnë të kuptojnë se ekspozimi në diell është i shëndetshëm vetëm në masën e duhur. Një djegie në diell shoqërohet me një rrisk më të lartë të kancerit të lëkurës”,-tha dermatologia Monika Fida.

Lexo edhe: Ja se si temperaturat e larta ulin produktivitetin sipas psikologes Nereida Llaha

Në të gjitha rastet dermatologët rekomandojnë që të mbrohemi nga djegiet, duke mos u ekspozuar në diell pa kremra mbrojtës, dhe në rastet e infeksioneve, ata kërkojnë që të bëhet dush, para dhe pas frekuentimit të plazhit dhe pishinës, e në raste se konstatojmë problematika shëndetësore të drejtohemi menjëherë tek mjeku.

en

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0