iMessage dhe opsione të tjera më në fund do të jenë pjesë e Windows - Business Magazine Albania

iMessage dhe opsione të tjera më në fund do të jenë pjesë e Windows

IMessage më në fund po vjen në Windows. Microsoft tregon se Phone Link për iOS tashmë po shpërndahet për të gjithë klientët e Windows 11, duke i lejuar përdoruesit e iPhone të bëjnë dhe të marrin telefonata, të dërgojnë dhe të marrin mesazhe përmes iMessage, të kenë akses në kontaktet e tyre dhe të shohin njoftimet e telefonit të tyre direkt në PC-në e tyre Windows. Ky opsion kishte qenë më parë i disponueshëm si një vrojtim i hershëm për windows Insiders.

Tani, Microsoft thotë se Phone Link për iOS në Windows 11 do të fillojë të përhapet në bazën e tij globale të klientëve në 39 gjuhë në 85 tregje. Megjithëse prezantimi fillon sot, mund të duhen disa javë për të arritur bazën e plotë të klientëve, vuri në dukje kompania.

Pavarësisht se janë të disponueshëm për përdoruesit e Android për disa kohë, përdoruesit e iPhone nuk kanë pasur një mundësi të ngjashme për të qëndruar të lidhur me miqtë dhe familjen e tyre përmes kompjuterit të tyre. Mungesa e mbështetjes për Windows ka të ngjarë të pengojë disa konsumatorë të eksplorojnë ekosistemin Windows PC, pasi ata donin një përvojë më të qetë kur lëviznin midis pajisjeve të tyre.

Por, duke pasur parasysh se sa i përhapur është përdorimi i Windows në botën e biznesit dhe kompjuterit personal, kjo do të thoshte gjithashtu se Apple dhe Microsoft po diktonin masivisht klientët.

Për profesionistët e biznesit, një avantazh i Phone Link është se, ata tani mund t’u përgjigjen teksteve, të gjurmojnë telefonatat dhe t’i shikojnë njoftimet në mënyrë më të matur. Për shembull, ndërsa jeni në një takim, ku nxjerrja e iPhone-it tuaj mund të duket joprofesionale.

Në raste të tjera, pronarët e iPhone mund të dëshirojnë të karikojnë telefonin e tyre përpara se të nisen, por mund të vazhdojnë me telefonatat, mesazhet dhe njoftimet e tyre ndërsa telefoni është i lidhur diku tjetër.

Për të filluar me Phone Link, përdoruesit udhëhiqen përmes një konfigurimi që do të lidhë iPhone-in  me kompjuterin përmes Bluetooth.

Kjo përfshin skanimin e një kodi QR, të shfaqur në ekran që konfirmon telefonin, duke përputhur një kod të shfaqur në iPhone me kodin e shfaqur në Phone Link. Kur lidhja të përfundojë, përdoruesve u kërkohet të japin një sërë lejesh, të cilat mundësojnë që  përmbajtja të sinkronizohet me kompjuterin.

Lexo: Pemla, një startup në agrobiznes që synon të ndryshojë imazhin e tregut vendas

Si hap i fundit, Phone Link do t’i drejtojë përdoruesit të japin leje në iPhone brenda cilësimeve të Bluetooth-it të telefonit, gjë që do t’i lejojë ata të marrin njoftimet e telefonit të tyre në kompjuterin e tyre dhe të kenë akses në kontaktet e tyre.

Kur konfigurimi të përfundojë, Phone Link do të ofrojë më pas mbështetje bazë për telefonatat, mesazhet dhe kontaktet, por ka disa kufizime. Për shembull, nuk do të mbështesë përgjigjen ndaj mesazheve në grup ose dërgimin e mediave në mesazhe. Dhe për shkak se mesazhet janë të bazuara në sesione, ato do të vijnë vetëm kur telefoni të lidhet drejtpërdrejt me kompjuterin.

Ndërkohë, njoftimet do të dërgohen në PC përmes njoftimeve të Windows. Kjo do të thotë që përdoruesit mund t’i kontrollojnë ato, t’i shtojnë dhe t’i heqin nga ndërfaqja e Windows.

Phone Link kërkon një iPhone me iOS 14 ose më të lartë, Windowës 11, një lidhje Bluetooth dhe versionin më të fundit të aplikacionit Phone Link, i cili është i parainstaluar me Windows 11. Mbështetja nuk ofrohet për iPad (iPadOS) ose MacOS për momentin.

Techcrunch

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0