Hyn në fuqi GDPR - rregullorja e re Europiane e Privatësisë

Hyn në fuqi GDPR – rregullorja e re Europiane e Privatësisë


25 maj 2018 do të hyjë në fuqi GDPR (Rregullorja e Përgjithshme e Mbrojtjes së të Dhënave ose Rregullorja Evropiane për Mbrojtjen e të Dhënave – Rregullorja e BE-së 2016/679). Ky legjislacion imponon rregulla të reja për përpunimin e të dhënave personale. Edhe pse zyrtarisht hyn në fuqi më 24 maj 2016, GDPR do të zbatohet drejtpërdrejtë në të gjitha vendet e BE që nga 25 maji 2018.

Në sintezë ekstreme me GDPR:
– Janë futur rregulla më të qarta për dhënien e informacioneve shpjeguese dhe pëlqimin;
– Përkufizohen kufizimet për përpunimin e automatizuar të të dhënave personale;
– Vendosni bazat për ushtrimin e të drejtave të reja;
– Vendosja e kritereve strikte për transferimin e tyre jashtë BE-së;
– Vendosni rregulla strikte për shkeljet e të dhënave (shkeljet e të dhënave).

Rregullat gjithashtu vlejnë për kompanitë e vendosura jashtë Bashkimit Evropian që ofrojnë shërbime ose produkte brenda tregut të BE (Call Center inbound dhe outbound, data entry, upselling, upgrading, helpdesk, sherbim klienti etj.). Të gjitha kompanitë, kudo që janë themeluar, do të duhet të respektojnë rregullat e reja. Kompanitë dhe institucionet do të kenë më shumë përgjegjësi dhe rastet e mospërputhjes me rregullat rrezikojnë dënime të rënda.

/AgaEon

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0