Humbje rekord për Elon Musk, 50 miliardë dollarë vetëm në 2 ditë - Business Magazine Albania

Humbje rekord për Elon Musk, 50 miliardë dollarë vetëm në 2 ditë

Humbje

CEO i Tesla dhe njeriu më i pasur në botë, Elon Musk, ka humbur një rekord prej 50 miliardë dollarësh këtë javë pasi aksionet e prodhuesit të automjeteve elektrike ranë për të dytën ditë radhazi të martën, sipas një raporti nga Bloomberg.

Rënia e aksioneve të Tesla erdhi pas një sondazhi në Twitter nga Musk, duke pyetur ndjekësit e tij nëse ai duhet të shesë 10% të aksioneve të tij në kompani.

Pasuria neto e Musk tani qëndron në 323 miliardë dollarë. Themeluesi i Amazon.com Jeff Bezos pason Musk në pozicionin e dytë me një vlerë neto prej 201 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Humbja prej 50 miliardë dollarësh e Musk është rënia më e madhe 2 ditore në historinë e indeksit. Humbja prej 35 miliardë dollarësh e regjistruar nga Musk të martën është gjithashtu rënia më e madhe 1 ditore pas humbjes prej 36 miliardë dollarësh të Bezos pas divorcit të tij nga MacKenzie Scott në 2019.

Lexoni: Elon Musk përballet me një faturë tatimore prej 15 miliardë dollarësh. Kjo mund të jetë arsyeja e vërtetë që ai po shet aksionet

Musk e kaloi Bezos si njeriu më i pasur në botë këtë vit, falë rritjes së aksioneve të Tesla-s pas rezultateve mbresëlënëse të fitimeve tremujore.

Musk zotëronte rreth 22.4% të aksioneve në Tesla që nga 31 dhjetor 2020, sipas një depozitimi rregullator nga kompania në shkurt.

Në fund të tetorit, Tesla iu bashkua klubit të disa kompanive të zgjedhura me vlerë më shumë se 1 trilion dollarë pas lajmeve se kompania mori porosinë e saj më të madhe ndonjëherë nga kompania e makinave me qira Hertz Global Holdings.

Aksionet e Tesla-s po shohin gjithashtu interes të lartë nga investitorët me pakicë.

Gjithashtu aksionet e Tesla u mbyllën pothuajse 12% më të ulëta në seancën e rregullt tregtare të së martës me 1,023,50 dollarë.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0