Hikvision Innovation Summit 2022 tregon mundësitë më të fundit të inovacionit me 25 partnerët e saj - Business Magazine Albania

Hikvision Innovation Summit 2022 tregon mundësitë më të fundit të inovacionit me 25 partnerët e saj

Hikvision Innovation Summit

Hikvision, një ofrues i zgjidhjeve IoT me videon si kompetencë thelbësore, po mban Samitin e Inovacionit 2022 në datat 3-6 maj në ndërtesën e re të selisë së BE-së në Hoofddorp, afër Amsterdamit. Nën motoon Zbulo! Lidhu! Zgjerohu! samiti është fokusuar në risitë emocionuese që do të vijnë dhe sesi zgjidhjet e kombinuara me partnerët e teknologjisë mund të zgjerojnë tregjet.

Vizitorët janë në gjendje të shohin se çfarë mund të ofrojë kombinimi i fuqishëm i Hikvision dhe partnerëve të tij të teknologjisë. Temat e prezantimit kanë nxjerrë në pah zgjidhjet bashkëpunuese në tregje të ndryshme vertikale për të demonstruar sesi teknologjitë inteligjente të videove i shtojnë vlerë plotësimit të nevojave të klientëve.

Një ekspozitë që përmban stendat e partnerëve i ka lejuar vizitorët të shohin demonstrime dhe të marrin më shumë informacion rreth zgjidhjeve të shfaqura. Ata kanë mundësinë të lidhen me ta, të diskutojnë nevojat individuale dhe të bëjnë pyetje. Vizitorët do të shijojnë gjithashtu një turne në ekspozitën e re të Hikvision në BE.

Me më shumë se 20,000 inxhinierë në tetë qendra R&D, Hikvision është në krye të zhvillimit të teknologjisë për një gamë të gjerë zgjidhjesh. Një gur themeli i ekosistemit partner të Hikvision është Programi i Partnerëve të Teknologjisë (TPP). Së bashku, Hikvision dhe partnerët e tij të teknologjisë kombinojnë ekspertizën, aftësitë, mirëkuptimin teknologjik dhe fokusin në industri për të ofruar zgjidhje optimale, për të zgjeruar fushën e biznesit dhe për të rritur përfitimin.

BusinessMag është media partnere e këtij samiti dhe është aty për të ndjekur zhvillimet më të fundit.

Së bashku me 25 nga tashmë 700 partnerët e teknologjisë, u tregua se çfarë është bërë e mundur sot, kryesisht falë inteligjencës artificiale.

Derk Yang, menaxher i përgjithshëm i Hikvision Europe, tregoi se si kompania e tij hodhi hapat e parë në Hoofddorp në vitin 2009, me vetëm gjashtë punonjës, dhe me atë në Evropë. Vendndodhjet e biznesit të zgjeruar së fundmi punësojnë 170 persona nga 35 kombësi dhe fuqia punëtore është rritur në 775 në të gjithë Europën.

“Me samitin ne duam të tregojmë se çfarë është e mundur me teknologjinë sot. Ne tregojmë atë që zhvillojmë vetë, por veçanërisht atë që zhvillohet në bashkëpunim me partnerët tanë të teknologjisë. Duke punuar së bashku në këtë mënyrë, ne dhe partnerët tanë mund të vazhdojmë të rritemi në madhësi dhe zhvillim. Kjo krijon gjithnjë e më shumë mundësi të reja, por edhe sfida të reja. Këto do të diskutohen gjithashtu gjatë samitit.”

Bota në ndryshim

Myler Zhong kryeson zhvillimet në Hikvision Europe. Ai u fut më thellë në mundësitë e reja. “Për shkak të digjitalizimit, bota po ndryshon gjithnjë e më shpejt dhe video luan një rol shumë të rëndësishëm në këtë. 80% e trafikut të internetit sot përbëhet nga video dhe me produktet tona ne krijojmë lidhjen midis botës vizuale dhe digjitale, ose Internetit të Gjërave (IoT). Inteligjenca artificiale e bën atë lidhje edhe më të fuqishme. Ne mund të shohim nëse proceset e biznesit po zhvillohen sipas dëshirës, ​​nëse dyqanet janë shtruar në mënyrë optimale dhe nëse punëtorët e ndërtimit sillen në mënyrë të sigurtë në kantierin e ndërtimit. Hapi tjetër është smart cities. Qytete të tëra do të mund të monitorohen, për shembull, për të parandaluar trafikun dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës. Ne nuk mund ta zhvillojmë këtë teknologji vetëm. Kjo është arsyeja pse ne zbatojmë parimet e bashkëpunimit për të qenë në gjendje t’i shërbejmë njerëzimit me teknologji së bashku me partnerët.”

Siguria kibernetike

Hikvision është shpesh nën kritika përsa i përket sigurisë. Chuck Davis, i cili drejton operacionet e sigurisë kibernetike në Hikvision, nuk e mohoi se mund të kishte dobësi sigurie në produktet e Hikvision.

Hikvision është i përkushtuar për t’i mbajtur produktet të sigurta, por se siguria varet edhe nga mënyra se si instalohen dhe përdoren kamerat. “Ne kemi vetëm ndikim të kufizuar në këtë të fundit. Ne i ndihmojmë klientët tanë me kurse online falas, për të cilat mund të merren certifikata. Ne kemi gjithashtu protokolle të shumta për sigurinë kibernetike.”

Partnerët e teknologjisë

Për pjesën tjetër të Samitit, partnerët e teknologjisë thanë fjalën e tyre. Shumica e këtyre kompanive nuk janë ende të njohura apo aktive në Hollandë. Për shembull, kompania çeke Altworx është kryesisht aktive në Evropën Qendrore me softuer që lejon lidhjen e videove dhe sistemeve të aksesit në një mënyrë të sigurtë. Nga ASSA ABLOY , filiali hungarez Seawing ishte i pranishëm me Incedo PRO, versioni më gjithëpërfshirës i Incedo Business, i cili mund t’u sigurojë ndërtesave dhe zinxhirëve të biznesit me kontroll aksesi të mbështetur nga video. Menaxhimi është i mundur përmes HikCentral, ndër të tjera. ASSA ABLOY demonstroi, ndër të tjera, terminalin e njohjes së fytyrës të Hikvision, i cili jep akses në vetëm 20 ms. Kompania franceze Foxstream ishte në samit me softuer të avancuar për zbulimin e ndërhyrësve duke përdorur kamera inteligjente (termale). Nga Lituania erdhi Gurtam, i cili tregton një sistem të menaxhimit të flotës GPS.

Fabrika franceze M2M ndërton kamera speciale për policinë dhe ushtrinë duke përdorur komponentë Hikvision. NDS nga Eindhoven tregoi PADS4, një sistem sinjalistike digjitale për ndërtesat tregtare. Ai i referon punonjësit, ndër të tjera, në vendet e disponueshme fleksibël të punës. NextXS nga Amsterdam doli me një sistem aksesi të bazuar në cloud që mund të menaxhohet me një aplikacion. Telefonat inteligjentë mund ose nuk mund të përdoren si çelësa përkohësisht. Punon me pajisjet periferike të veta, por edhe me periferikë nga ASSA ABLOY dhe Boon Edam, ndër të tjera.

Me AppVision, kompania franceze Prysm ofron një zgjidhje me të cilën ndërtesat e kompanisë mund të bëhen ‘të zgjuara’. Falë API-ve dhe SDK-ve, pothuajse të gjithë prodhuesit e pajisjeve mund të lidhin pajisjet e tyre me të. Madje është e mundur të kontrollohen robotët. Gjerman Qognify -i njohur më parë si SeeTec- demonstroi sistemin e menaxhimit të videove Cayuga. Nga Franca, Sensivic doli me një pajisje që analizon zërin. Aktivizon kamerat kur zbulon britma, kërcitje ose zhurma të tjera shqetësuese. Monitorimi i kafshëve të fermës është i mundur me softuerin special nga Serket nga Amsterdami. Studio Automated nga Amsterdami tregoi një sistem kamerash të zhvilluar me TNO për ndjekjen e garave sportive.

Përveç zgjidhjeve të shumta video, vetë Hikvision tregoi një zhvillim të ri: robotë plotësisht automatikë për magazina të mëdha. Ata tashmë po bëjnë një provë në depon e tyre në Hoofddorp, por së shpejti do të jenë në treg edhe për organizata të tjera.

Katër ditët e Samitit të Inovacionit të Hikvision do të përmbyllën me një lundrim nëpër kanalet e Amsterdamit dhe një darkë në muzeun Hermitage Amsterdam.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0