Hetimi Tatimor dërgon në Prokurori 54 biznese, dëmi mbi 4 miliardë lekë


Drejtoria e Hetimit Tatimor, në bashkëpunim me Prokuroritë e Rretheve Gjyqësore, në tre muajt e fundit të vitit të kaluar (tetor–dhjetor 2017), ka referuar pranë këtyre organeve 54 subjekte tregtare, për disa vepra penale. Këto vepra penale kanë për autorë 72 persona që po hetohen në gjendje të lirë. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve, dëmi financiar i shkaktuar si pasojë e këtyre veprave penale përllogaritet mbi 4 miliardë lekë.

Masat kanë ardhur gjatë kontrolleve që Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve dhe strukturat në varësi të saj, bënë në kuadër të luftës kundër informalitetit. Krahas kontrolleve të aktiviteteve ekonomike në të gjithë territorin tatimet theksojnë se u fokusuan në parandalimin, zbulimin, dhe goditjen e veprave penale në fushën e tatim-taksave. Materialet e referuara në prokurori lidhen me vepra penale përfshijnë:

Krijimin e skemeve të mashtrimit me TVSH-në. Janë referuar 4 raste me 21 autorë, me një vlerë dëmi prej 3 milionë lekë.

Fshehje të ardhurash, janë referuar gjithsej 13 raste me 14 autorë, me një vlerë fshehjeje prej gati 8 milionë lekë.

Mospagim taksash dhe tatimesh, janë referuar gjithsej 21 raste me një vlerë mospagimi prej gati 3 miliardë lekë.

Sipas tatimeve, janë referuar edhe 16 raste për shkelje të tjera të parashikuara në Kodin Penal me 16 autorë me një vlerë dëmi prej 800 mijë lekë.

‘Për të gjithë rastet e sipërcituara është arritur të bëhet dokumentimi i plotë ligjor i veprimtarisë së paligjshme të këtyre subjekteve. Në bashkëpunim me Prokuroritë përkatëse vijon puna për përfundimin sa më të shpejtë të hetimit dhe dërgimin e autorëve për gjykim nga organet e  drejtësisë’, theksojnë tatimet.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale