Harroni "To-Do" list, ja pse duhet të fokusoheni në "not to-do" list - Business Magazine Albania

Harroni “To-Do” list, ja pse duhet të fokusoheni në “not to-do” list


Listat e detyrave që keni për të realizuar mund të jenë të vlefshme, por listat e gjërave që nuk duhet të bëni janë ato që vërtet ju nevojiten.

Çështja në fjalë: Po përgatitesha për pushim kohët e fundit dhe e dija se do të kisha kohë të kufizuar për të punuar në mbrëmje. Unë thjesht nuk mund të bëja gjithçka që më vinte. Kështu që duhej të konsideroja me kujdes se si do ta kaloja kohën që kisha.

Vendosa të përqendrohesha në ato fusha ku mund të kisha ndikimin më të madh. Dhe kjo do të thoshte të kuptoja se çfarë duhet të injoroja.

Lexoni: Nuk doni që ta shpenzoni kot jetën tuaj? Ja 6 gjërat që nuk duhet të bëni më

Mendova për këtë në një mënyrë strategjike. Unë tashmë i njihja zonat ku biznesi kishte nevojë për vëmendjen time dhe ku unë mund të ndihmoja me të vërtetë shpejt. Aty ku të dyja ndërpriten – aty vendosa të përqendroja vëmendjen dhe përpjekjet e mia gjatë udhëtimit. Çdo gjë tjetër i përkiste listës sime të gjërave që nuk duheshin bërë.

Ky ushtrim më tregoi se unë isha tepër i përfshirë në detyra që nuk ishin kritike apo që të tjerët mund të merreshin. Që nga ajo kohë u ktheva nga pushimet dhe e detyrova veten t’i përmbahesha të njëjtit lloj të të menduarit dhe prioriteteve.

Nëse jeni gati për të krijuar listën tuaj të gjërave që nuk duhen bërë, këtu janë disa fusha për të shikuar:

Email-et e panevojshëm. Duke hequr veten nga listat e shpërndarjes ose temat e emailit ku je Cc’d (por nuk duhet të jesh), mund të shkurtosh në mënyrë drastike zhurmën. Sa më pak e-maile të panevojshme për të shqyrtuar dhe fshirë, aq më mirë.

Takime jo kritike. Ju ndoshta nuk keni nevojë të merrni pjesë në gjysmën e takimeve që aktualisht shkoni – veçanërisht nëse një plan është duke u zhvilluar dhe ju keni ndarë tashmë mendimet tuaja. Bisedoni me organizatorin dhe kërkoni të jeni prezent vetëm nëse është e nevojshme. (Dhe nëse nuk është thelbësore që të jeni atje, kërkoni të hiqeni nga lista e ftesës.)

Zgjidhja e problemeve. Ky është tërësisht brenda kontrollit tuaj. Bëni një zgjedhje që mos t’i tejkaloni sfidat e vogla ose të tejkaloni problemet që njerëzit e tjerë mund të trajtojnë dhe të trajnohen për t’u adresuar.

Përditësimet e statusit. Pse të kaloni kohë duke menduar për gjërat që tashmë janë duke ecur mirë? Nëse dëshironi të kontrolloni, gjithmonë mund të monitoroni progresin në vazhdim kundrejt synimeve tuaja të paracaktuara. Jepini vetes hapësirë për t’u përqëndruar në problemet e ngutshme ose fushat që kërkojnë ekspertizën tuaj.

Lexoni: Një udhëzues për të patur sukses

Identifikoni gjërat në të cilat nevojitet ndihma juaj dhe aty ku nuk është e nevojshme ndihma juaj.
Pasi mbusha listën time të gjërave që nuk janë për t’u bërë, mund të shikoja se ku kisha një impakt të vërtetë. Natyrisht, ende gjej shumë gjëra për të mbushur listën time të detyrave. Por tani mund të përqendrohem në strategjinë afatgjatë dhe të shikoj përpara për atë që po vjen. Dhe unë kam persona të aftë që mund t’i bëjnë gjërat, por gjithashtu që flasin dhe kërkojnë ndihmë kur kanë nevojë për të.

Pra, bëni një hap mbrapa. Vendosni se çfarë nuk do të bëni. Bëni hapësirë për punë më kuptimplotë. Dhe u jepni të tjerëve një mundësi për të bërë të njëjtën gjë.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0