Harroni "To-Do" list, ja pse duhet të fokusoheni në "not to-do" list - Business Magazine Albania

Harroni “To-Do” list, ja pse duhet të fokusoheni në “not to-do” list


Listat e detyrave që keni për të realizuar mund të jenë të vlefshme, por listat e gjërave që nuk duhet të bëni janë ato që vërtet ju nevojiten.

Çështja në fjalë: Po përgatitesha për pushim kohët e fundit dhe e dija se do të kisha kohë të kufizuar për të punuar në mbrëmje. Unë thjesht nuk mund të bëja gjithçka që më vinte. Kështu që duhej të konsideroja me kujdes se si do ta kaloja kohën që kisha.

Vendosa të përqendrohesha në ato fusha ku mund të kisha ndikimin më të madh. Dhe kjo do të thoshte të kuptoja se çfarë duhet të injoroja.

Lexoni: Nuk doni që ta shpenzoni kot jetën tuaj? Ja 6 gjërat që nuk duhet të bëni më

Mendova për këtë në një mënyrë strategjike. Unë tashmë i njihja zonat ku biznesi kishte nevojë për vëmendjen time dhe ku unë mund të ndihmoja me të vërtetë shpejt. Aty ku të dyja ndërpriten – aty vendosa të përqendroja vëmendjen dhe përpjekjet e mia gjatë udhëtimit. Çdo gjë tjetër i përkiste listës sime të gjërave që nuk duheshin bërë.

Ky ushtrim më tregoi se unë isha tepër i përfshirë në detyra që nuk ishin kritike apo që të tjerët mund të merreshin. Që nga ajo kohë u ktheva nga pushimet dhe e detyrova veten t’i përmbahesha të njëjtit lloj të të menduarit dhe prioriteteve.

Nëse jeni gati për të krijuar listën tuaj të gjërave që nuk duhen bërë, këtu janë disa fusha për të shikuar:

Email-et e panevojshëm. Duke hequr veten nga listat e shpërndarjes ose temat e emailit ku je Cc’d (por nuk duhet të jesh), mund të shkurtosh në mënyrë drastike zhurmën. Sa më pak e-maile të panevojshme për të shqyrtuar dhe fshirë, aq më mirë.

Takime jo kritike. Ju ndoshta nuk keni nevojë të merrni pjesë në gjysmën e takimeve që aktualisht shkoni – veçanërisht nëse një plan është duke u zhvilluar dhe ju keni ndarë tashmë mendimet tuaja. Bisedoni me organizatorin dhe kërkoni të jeni prezent vetëm nëse është e nevojshme. (Dhe nëse nuk është thelbësore që të jeni atje, kërkoni të hiqeni nga lista e ftesës.)

Zgjidhja e problemeve. Ky është tërësisht brenda kontrollit tuaj. Bëni një zgjedhje që mos t’i tejkaloni sfidat e vogla ose të tejkaloni problemet që njerëzit e tjerë mund të trajtojnë dhe të trajnohen për t’u adresuar.

Përditësimet e statusit. Pse të kaloni kohë duke menduar për gjërat që tashmë janë duke ecur mirë? Nëse dëshironi të kontrolloni, gjithmonë mund të monitoroni progresin në vazhdim kundrejt synimeve tuaja të paracaktuara. Jepini vetes hapësirë për t’u përqëndruar në problemet e ngutshme ose fushat që kërkojnë ekspertizën tuaj.

Lexoni: Një udhëzues për të patur sukses

Identifikoni gjërat në të cilat nevojitet ndihma juaj dhe aty ku nuk është e nevojshme ndihma juaj.
Pasi mbusha listën time të gjërave që nuk janë për t’u bërë, mund të shikoja se ku kisha një impakt të vërtetë. Natyrisht, ende gjej shumë gjëra për të mbushur listën time të detyrave. Por tani mund të përqendrohem në strategjinë afatgjatë dhe të shikoj përpara për atë që po vjen. Dhe unë kam persona të aftë që mund t’i bëjnë gjërat, por gjithashtu që flasin dhe kërkojnë ndihmë kur kanë nevojë për të.

Pra, bëni një hap mbrapa. Vendosni se çfarë nuk do të bëni. Bëni hapësirë për punë më kuptimplotë. Dhe u jepni të tjerëve një mundësi për të bërë të njëjtën gjë.

burimi: BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0