Harrojini furçat elektrike të dhëmbëve: Robotët e vegjël një ditë do të lajnë dhe pastrojnë dhëmbët tuaja - Business Magazine Albania

Harrojini furçat elektrike të dhëmbëve: Robotët e vegjël një ditë do të lajnë dhe pastrojnë dhëmbët tuaja

furçat e dhëmbëve

Jeni lodhur duke larë dhëmbët tuaj dy herë në ditë? Shkenca mund të ketë një zgjidhje për ju: mikrobotët e vegjël që ndryshojnë formën për gojën tuaj.

Ky është fokusi i një studimi të ri nga studiuesit në Universitetin e Pensilvanisë, të cilët krijuan prototipe për mikrobotët që mund të ndryshojnë formën për të formuar fill për larje ose rrëshqitje midis dhëmbëve për t’i pastruar, dhe për të lëshuar një substancë antimikrobiale që eleminon bakteret e rrezikshme të gojës.

Pas publikimit të studimit të tyre, inxhinierët i thanë PennToday javën e kaluar se teknologjia e tyre ka potencialin për të parandaluar sëmundjet e gojës, ndërkohë që ju kursen nga telashet e larjes me furçë dhe pastrimit manual.

“Kujdesi rutinë oral është i rëndë dhe mund të përbëjë sfida për shumë njerëz, veçanërisht ata që e kanë të vështirë të pastrojnë dhëmbët e tyre,” tha Hyun (Michel) Koo, një profesor në Shkollën e Mjekësisë Dentare të Penn dhe një bashkëautor i studimit. Ai shtoi se ka kaluar shumë kohë për përparime të reja në pastrimin e dhëmbëve: larja e dhëmbëve “nuk është ndërprerë në dekada”, me ardhjen e inovacionit të fundit që ishin furçat elektrike të dhëmbëve.

Studiuesit thanë se kanë testuar me sukses teknologjinë, e cila mbështetet në fushat magnetike për të konfiguruar dhe lëvizur mikrobotët e përbërë nga nanogrimca të oksidit të hekurit, si në dhëmbë të printuar 3D ashtu edhe në dhëmbë të vërtetë të njeriut, por jo ende te pacientët aktualë.

Lexoni: Si të mbani punonjësit tuaj të shëndetshëm ndërsa ata punojnë nga shtëpia

Edward Steager, një bashkëautor i studimit nga Shkolla e Inxhinierisë dhe Shkencave të Aplikuara të Penn, i tha PennToday se mikrobotët funksionojnë në mënyrë të ngjashme me mënyrën se si “një krah robotik mund të shtrihet dhe të pastrojë një sipërfaqe”. Makineritë e vogla mund të programohen për të kryer automatikisht punën e larjes dhe pastrimit të dhëmbëve me fill, madje duke iu përshtatur shtrirjes specifike të dhëmbëve tuaj.

“Nanogrimcat mund të formohen dhe kontrollohen me fusha magnetike në mënyra të habitshme,” tha Steager.

Ashtu si me shumicën e teknologjive të reja, këto furça dhëmbësh të automatizuara ka të ngjarë të jenë jashtëzakonisht të shtrenjta nëse sillen në treg – të paktën fillimisht. Studiuesit vunë re se teknologjia e tyre mund të jetë veçanërisht e dobishme për të moshuarit ose njerëzit me aftësi të kufizuara.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka miratuar përdorimin e nanogrimcave të oksidit të hekurit për përdorim në produkte të tjera bioteknike, nga agjentët e kontrastit që injektohen në pacientët me MRI deri te sistemet e shpërndarjes për disa ilaçe. Studiuesit e Penn nuk kanë ofruar një afat kohor se kur mikrobotët për pastrimin e dhëmbëve mund të jenë të disponueshëm në zyrën e një dentisti pranë jush, por ata thanë se janë të etur të fillojnë testimin tek pacientët aktualë dentarë.

“Duhet të lani dhëmbët, më pas t’i pastroni dhëmbët me fill dhe më pas të shpëlani gojën; është një proces manual, me shumë hapa,” tha Koo. “Inovacioni i madh këtu është se sistemi i robotikës mund t’i bëjë të treja në një mënyrë të vetme, pa duar dhe të automatizuar.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0